Mijlocașul turc al lui Lil Yusuf Yazıci a mai jucat un meci puternic pentru „câini”. Două dintre obiectivele sale au stat la baza victoriei cu 4-0 asupra lui Lorient, care a readus echipa din nordul Franței pe locul doi în clasamentul Ligii 1.

gâtul

Lille nu a avut niciun succes în ligă în cele trei meciuri anterioare, dar s-a confruntat cu un adversar într-o formă și mai rea. Oaspeții au fost egali doar până la primul gol marcat de Yazıjı în minutul 29. Turcul a fost scos de Jonathan Bamba, a întors în suprafața de pedeapsă și a deschis scorul cu piciorul stâng.

În minutul 51 gazdele au organizat un nou atac bun, mingea a fost înapoiată lui Yazıjı și l-a învins pe Paul Nardi pentru a doua oară. Intriga s-a încheiat puțin mai târziu, când Yazidzhi l-a găsit pe Luis Araujo și a întins cu ușurință plasa pentru 3: 0.

La sfârșitul timpului regulat, o combinație între Isaac Lihaji și Jonathan David s-a încheiat cu un alt gol pentru Lille. „Câinii” au adunat 22 de puncte - cu două mai puțin decât liderul Paris Saint-Germain, iar Lorient este al 18-lea cu doar 8 puncte.