bulgaria

Echipa națională bulgară de volei din finalele Ligii Mondiale din acest an din Mar del Plata, Argentina, și-a început participarea într-un mod incredibil. Primul meci ne-a pus în fața echipei gazdă.

În fața a 4500 de spectatori în sala pe jumătate goală "Estadio Istas Mavinas", după un joc excelent, echipa noastră națională a reușit să câștige cu 3: 1 (28:26, 25:23, 20:25, 25:23)

Echipa bulgară a început cu: Todor Alexiev, Tsvetan Sokolov, Todor Skrimov, Georgi Bratoev, Viktor Yosifov, Svetoslav Gotsev și Teodor Salparov libero.

Meciul a început în mod egal și prima pauză tehnică a venit la 8: 6. După aceea, însă, gazdele au luat inițiativa și diferența a ajuns la 5 puncte, dar a noastră a egalat la 20:20. Două erori consecutive de serviciu au permis Argentinei să ajungă la două mingi de joc. Apoi a început serviciul bulgar și bulgarii au reușit să ia meciul cu 28:26.

Al doilea joc a început cu succes pentru Bulgaria și am câștigat rapid un avans de 5 puncte. Cu toate acestea, echipa argentiniană a egalat. Dar echipa noastră națională nu a permis o schimbare și cu un atac puternic al lui Sokolov pe diagonală am închis jocul cu 25:23.

Al treilea joc a început în mod egal până la a doua pauză tehnică, în care gazdele s-au retras cu un avans de două puncte - 16:14. Apoi, cu doi ași de De Checo, au câștigat rapid un avans de 5 puncte, pe care l-au păstrat până la final. După o greșeală a serviciului lui Georgi Bratoev, jocul s-a încheiat cu 25:20 pentru Argentina.

Al patrulea joc a fost extrem de nervos. Judecătorii au luat mai multe decizii controversate. Aici s-a văzut că refuzul federației mondiale de a folosi tehnologia „ochi de șoim” pentru meciurile de grup a fost greșit. Pentru a calma pasiunile, arbitrii au arătat un cartonaș roșu echipei bulgare, ceea ce conform noilor reguli înseamnă un punct pentru Argentina. Astfel, prima pauză a venit la 8: 6 pentru gazde. Apoi, jocul a mers punct cu punct. Tocul lui Ahile pentru echipa noastră a fost serviciul. Din greșelile de la el am dat 6 puncte argentinienilor. Totuși, cu un blocaj foarte bun, am reușit să preluăm conducerea și am câștigat jocul cu 25:23 după un atac rapid prin centrul lui Stoyan Samunev.