Ivaylo Ivanov a câștigat o medalie de argint la categoria 81 kg la Campionatele Europene de judo de la Praga (Republica Cehă). Bulgarul nu a reușit să facă față în finală rezistenței campioanei europene la tineret sub 23 de ani Tato Grigalashvili. Georgianul a reușit la mai puțin de un minut după prima înregistrare a vazari și la scurt timp după ipon.

marele

În semifinale, Ivanov l-a învins definitiv pe olandezul Fran de Wit, înregistrând mai întâi vazzari, apoi consolidându-și succesul cu ipon.

În drumul spre finală, Ivanov i-a învins și pe Nicolas Schilar (Franța), Marcel Cercea (România) și medaliatul cu argint 2018 Vedat Albayrak (Turcia).

Astfel, Ivanov a câștigat o medalie europeană de argint pentru al doilea an consecutiv. Anul trecut, a terminat pe locul doi la Jocurile Europene, care aveau și statutul de Campionat European, iar la sfârșitul anului i s-a acordat un titlu mondial pentru militar.

Participarea bulgară la Campionatul European de la Praga continuă mâine cu Boris Georgiev în categoria de până la 100 kg. El este ultimul sportiv nativ care a urcat pe tatami în Republica Cehă.