avem

15:35 | 15 februarie 2018.

Olimpicii noștri se expun din nou: nu știau cum să se întindă atunci când trag

Grigorova este „concretă”! I-a plăcut locul 66 și l-a repetat

Johannes Tinges Bjo (Norvegia) câștigă primul titlu olimpic din carieră după ce a triumfat la 20 km individual la Jocurile Olimpice de la Biathlon de la Pyeongchang.

Bjo, în vârstă de 24 de ani, care este de trei ori campion mondial, a ratat două ținte în cele patru lovituri și a parcurs cursul în 48: 03,8 minute.

Norvegianul a rămas pe locul 31 în sprint și pe locul 21 în urmărirea în Pyeongchang. Jacob Fak (Slovenia) s-a clasat pe locul doi, doborând toate cele 20 de ținte și terminând cu 5,5 secunde în spatele lui Bjo. Pentru Fak, aceasta este a doua medalie olimpică după bronz în sprintul de la Vancouver din 2010.

Medalia de bronz a fost câștigată de Dominik Landertinger (Austria), care a tras și el fără greșeală și a fost la 14,2 secunde în urma câștigătorului. Austriecul a câștigat a patra medalie olimpică din carieră. Are două medalii de argint și una de bronz după ce a terminat pe locul doi în sprintul de la Sochi din 2014 și are o medalie de argint și bronz cu ștafeta austriacă de la Vancouver 2010 și Sochi 2014.

Vladimir Iliev a fost printre bulgarii cu cel mai înalt rang. A terminat pe locul 19 cu un timp de 2: 22,1 minute cu trei erori de tragere. Krassimir Anev s-a clasat pe locul 25 după ce nu a făcut nicio greșeală în primele trei lovituri, dar a ratat o țintă la ultima sa vizită la graniță. Anev este cu 2: 38,0 minute în spatele câștigătorului. Iliev și Anev s-au calificat pentru participarea la startul în masă.

Dimitar Gerdjikov (Bulgaria) este al 43-lea cu trei erori și 4: 08,2 minute, iar Anton Sinapov (Bulgaria) este al 71-lea cu 5 erori și o obligație de 6: 44,6 minute. După ultimele fotografii, acesta este un rezultat excelent pentru sportivii noștri, deoarece pentru a doua oară avem un clasament în Top 20 după Vladimir Zaografski

Fundașul apărător de la Sochi 2014 Martin Fourcade (Franța) a condus convingător după primele trei șuturi, în care a doborât toate cele 15 ținte, dar la ultimul șut din dreapta a ratat ultimele două șuturi și asta l-a scos din primele trei . Fourcade, care a devenit campion olimpic de urmărire la Pyeongchang, a terminat pe locul cinci cu 42,4 secunde în urmă. Campioana mondială Lauel Bailey (SUA) a terminat pe locul 51, iar campioana olimpică din Vancouver 2010 Emil Hegle Svendsen (Norvegia) a rămas pe locul zecea.

Biatlon final masculin la 20 km individual

1. Johannes Tinges Bjo (Norvegia) - 48: 03,8 minute (1 + 0 + 0 + 1 erori de tragere) 2. Jakov Fak (Slovenia) - 5,5 secunde (0 + 0 + 0 + 0) 3. Dominik Landertinger (Austria) - în 14,2 secunde (0 + 0 + 0 + 0) 4. Sebastian Sameelson (Suedia) - în 29,1 secunde (0 + 0 + 1 + 0) 5. Martin Fourcade (Franța) - în 42,4 secunde (0 + 0 + 0 + 2) 6. Benjamin Weger (Elveția) - 48,6 secunde (1 + 0 + 0 + 0) - - - 19. Vladimir Iliev (Bulgaria) - 2: 22,1 minute (0 + 1 + 1 + 1) 25. Krassimir Anev (Bulgaria) - 2: 38,0 minute (0 + 0 + 0 + 1) 43. Dimitar Gerdjikov (Bulgaria) - 4: 08,2 minute (2 + 0 + 1 + 0) 71. Anton Sinapov) - la 6: 44,6 minute ( 0 + 2 + 0 + 3)