• pentru

Campionii Chelsea au pierdut senzațional acasă în fața lui Bournemouth cu un clar 0: 3 într-un meci din runda a 25-a intermediară din Premier League engleză. Noua adăugare a „blues-ului” Olivier Giroud, atras de Arsenal, a urmărit meciul din tribunele „Stamford Bridge”.

În prima repriză, gazdele au dominat, dar nu au reușit să preia conducerea, după ce goluri în diferite momente l-au făcut pe Gary Cahill cu o lovitură de cap după o jumătate de oră de joc și Marcos Alonso, de asemenea, cu capul chiar înainte de pauză. Înainte de lovitura exactă a lui Cahill, albaștrii nu aveau niciun șut în conturul ușii străjuite de Begovic. Jordan Ibe nu este cel mai periculos dintre oaspeți, dar loviturile sale au fost deviate de Thibaut Courtois.

La începutul reprizei a doua, Alonso a tras peste ușă dintr-o poziție avantajoasă, iar la scurt timp după aceea oaspeții au preluat conducerea cu un gol al lui Callum Wilson (51) după o pasă a lui Jordan Ibe. În contraatac, Begovic a salvat un șut al lui Eden Hazard.

Cireșii și-au dublat avantajul prin Junior Stanislas (64) după o pasă a lui Callum Wilson, iar lucrurile pentru gazde s-au complicat extrem după un gol al fundașului Nathan Ake (67) pentru 0: 3. Până la sfârșitul meciului, jucătorii lui Antonio Conte au încercat din răsputeri să facă pierderea mai onorabilă, dar nu au atins niciodată un obiectiv.

Astfel, Chelsea a suferit a cincea înfrângere a sezonului și a coborât pe locul patru cu 50 de puncte și o diferență de goluri mai proastă decât Liverpool, care este deja pe locul trei. Bournemouth a înregistrat cea de-a șaptea victorie și ocupă a zecea poziție cu 28 de puncte.