Bulgaria câștigă două medalii de aur și două de argint la Cupa Mondială de gimnastică ritmică din orașul grec Kalamata.

bulgaria

Ansamblul național format din Reneta Kamberova, Mihaela Maevska, Tsvetelina Naidenova, Elena Todorova, Hristina Todorova și Katrin Velkova, care ieri a devenit campioană la all-around, a câștigat astăzi aurul în finală cu 2 cercuri și 3 panglici și argint în combinație cu 5 bile.

Fetele Ilianei Raeva au primit un scor de 26.575 puncte pe 5 bile și 27.075 pe cercuri și panglici.

Silvia Miteva a devenit prima pe lilieci și a doua pe bandă. Miteva a terminat, de asemenea, pe locul cinci în cerc și pe opt în minge. Pentru performanțele sale a primit note - 27.950 puncte pe lilieci, 27.700 puncte pe bandă, 27.575 puncte pe cerc și 26.450 puncte pe minge.

La 5 mingi din ansambluri, Israel a câștigat cu 27.100 de puncte, înaintea Bulgariei și Franței cu 25.875 de puncte, a raportat agenția de știri Focu.

După Bulgaria, echipele din Israel cu 26.875 de puncte și Rusia cu 25.625 de puncte au rămas pe cercuri și panglici.

În finala individuală a gimnastelor Daria Kondakova (Rusia) a câștigat pe panglică și pe minge, iar Lyubov Charkashina (Belarus) a câștigat pe cerc.