Masajul este o plăcere utilă pentru client și munca fizică grea pentru maseur. Vom analiza toate cele mai interesante aspecte ale profesiei moderne și căutate de maseur.

centru

Atribuțiile unui maseur

Poziția maseurului sugerează următoarele posibilități:

  • efectuarea diferitelor tipuri de masaj, ambalare și proceduri hardware;
  • consultarea cu clienții;
  • efectuarea tratamentelor spa;
  • reabilitare după boală;
  • masaj pentru prevenirea diferitelor probleme;
  • masaj vindecător;
  • acțiuni corective complexe.

Orientarea masajului

Masaj cosmetic

Terapeuții de masaj și centrele de sănătate angajează maseuri și cosmeticieni. Munca lor vizează îmbunătățirea frumuseții corpului. Specialiștii combină servicii cosmetice și tehnici de masaj terapeutic. După vizitarea unui astfel de specialist, clienții se simt mai atrăgători, mai încrezători și mai liberi pe măsură ce aspectul lor se îmbunătățește. Clienții sunt de obicei femei.

Masaj sportiv

Maseurul antrenat să facă masaj sportiv este angajat în restabilirea sănătății sportivilor. Specialistul lucrează pentru a crește performanța în timpul antrenamentului, pentru a crește capacitățile fizice ale corpului și pentru a obține rezultate ridicate în competiții. Clienții sunt în mare parte sportivi profesioniști.

Masajul poate fi vindecător, presopunctură, relaxant, aromoterapie, hardware, ventuză, superficial și profund. Tehnicile shiatsu, coreene și thailandeze sunt, de asemenea, foarte populare astăzi. Afectează diferite zone ale corpului, precum spatele, zona gulerului, brațele, picioarele, fața și abdomenul.

Avantajele și dezavantajele profesiei de maseur

Pro:

Aspectele pozitive în activitatea maseurului sunt:

  • Posibilitatea de a primi un venit ridicat;
  • Practica în masă arată că profesia de maseur permite flexibilitate cu un procent mai mare de angajatori, ceea ce permite maseurului să combine profesia cu alte activități pe care le desfășoară;

  • Acumularea bazei de clienți de-a lungul anilor;
  • Multe opțiuni pentru alegerea naturii muncii - practică individuală sau muncă pentru un angajator (o gamă largă de oportunități pentru dezvoltarea afacerii de succes);
  • Nu trebuie să aveți studii universitare. Pentru a stăpâni profesia este suficient să parcurgi un curs profesional de calitate;
  • Atunci când o persoană are o înaltă calitate a pregătirii profesionale, valoarea muncii sale este mai mare;
  • Diferitele tipuri de masaj sunt în continuă solicitare, astfel încât un bun specialist nu va rămâne fără muncă (în prezent masajul este în special solicitat, deoarece mulți oameni duc un stil de viață sedentar și sunt supuși mult stresului);
  • Comunicarea cu un număr mare de oameni va duce cu siguranță la aspecte pozitive (mai ales dacă aveți oameni influenți printre clienții dvs.);
  • Puteți lucra la un program redus, până la 6 ore pe zi, deoarece venitul dvs. vă permite să nu vă strângeți și să transpirați toată ziua pentru a câștiga bani (mult timp liber pentru cei dragi, relaxare, sport și divertisment).

Contra și caracteristici:

Fiecare profesie are nuanțe pozitive și negative, vom enumera dezavantajele evidente de mai jos:

  • Activitate monotonă;
  • Efectuarea lucrărilor în poziție verticală duce la o sarcină mare pe picioare;
  • Supraîncărcarea fizică a instrumentului de lucru - mâinile unui maseur;
  • Există mulți maseuri buni, așa că trebuie să menționăm prezența unei mari concurențe în sector;

(Este important să fii bine pregătit pentru a ieși în evidență cu servicii de calitate în cadrul concurenței)

  • În timpul masajului, maseurul trebuie să fie extrem de concentrat pentru a-și putea face treaba eficient și pentru a putea ajuta clientul, nu pentru a-i dăuna sănătății;
  • Terapeuții de masaj recunosc că munca manuală lungă se reflectă prost asupra lor;
  • Boli profesionale - picioare plate, boli ale articulațiilor (pentru a evita problemele de sănătate, este necesar să lucrați în poziția corectă și să nu vă supraîncărcați cu munca);
  • Dacă nu vă lăsați picioarele, brațele și coloana vertebrală să se odihnească, ignorați exercițiile speciale pentru a le întări, aceasta poate duce la umflături și durere;
  • Maseurul trebuie să fie puternic din punct de vedere fizic, foarte răbdător și să poată comunica corect cu clienții capricioși, așa cum va avea cu siguranță;
  • Dacă lucrați într-un centru spa, va trebui să vă împărțiți venitul cu angajatorul și nu veți câștiga mult;

  • Trebuie să aveți cunoștințe obligatorii în domeniul medicinei, anatomiei și fiziologiei umane;
  • Nu credeți că doar băieții și fetele tinere și frumoase vin la masaj, acestea sunt în principal persoane cu anumite reclamații, unii dintre clienți ar putea chiar să arate neplăcut;
  • Maseurul are o responsabilitate imensă pe umeri, așa că nu ar trebui să se facă greșeli.

Cunoștințele și abilitățile maseurului

Maseurul trebuie să aibă o bună calificare profesională, cunoștințe bune de fiziologie, anatomie și o tehnică excelentă de masaj. Desigur, experiența în specialitate, prezența unei diplome în masaj este, de asemenea, foarte importantă.

Maseurul trebuie să aibă, de asemenea, un anumit set de calități personale, cum ar fi concentrarea, să fie atent, rezistent fizic, pozitiv, punctual, muncitor și să inspire încredere prin aspectul lor. Este bine să ai mâini sensibile, vedere ascuțită, să fii rezistent la stres, echilibrat, sociabil și cu tact în comunicarea și interacțiunea cu clienții.

Antrenament profesional pentru masaj

Nu este un secret faptul că baza muncii de succes în orice domeniu este o bună pregătire. Pentru a stăpâni toate complexitățile masajului, trebuie să parcurgeți cursuri speciale.

Nu economisiți bani pentru instruire, deoarece aceste investiții vor pune o bază bună pentru dezvoltarea carierei.

Investițiile în calificări profesionale într-un centru de instruire de renume vor avea rezultate datorită veniturilor mari pe care profesioniștii competenți le au de obicei.

Participarea la cursuri conduse de experți vă va permite să vă completați baza de cunoștințe și să stăpâniți tehnicile de masaj relevante și eficiente. Doar o persoană cu o educație bună și o experiență impresionantă poate fi numită un specialist în masaj de înaltă calitate și poate fi respectată de colegi, manageri, subordonați și clienți.

În cazul în care căutarea unui loc de muncă pentru un angajator nu reușește, atunci cu cunoștințele dvs. în domeniul masajului, puteți reuși oricând să începeți să lucrați pe cont propriu. După finalizarea cursurilor, puteți lucra independent, face publicitate și oferi servicii în case sau centre.

Unde poate munci un maseur?

Maseurii sunt în general căutați, de obicei își găsesc cu ușurință de lucru în următoarele locuri:

  • complex de reabilitare pentru copii și adulți;
  • Spitalul;
  • salon de infrumusetare;
  • Centru spa;
  • sală de fitness;
  • cabinet terapeutic.

Când un specialist lucrează câțiva ani într-una sau mai multe instituții, el câștigă o experiență de neprețuit. Dacă aveți încredere în abilitățile dvs., atunci puteți lucra privat cu diploma de calificare profesională.

Care este salariul unui maseur?

Salariile maseurilor din diferite zone variază considerabil în funcție de statutul centrului în care lucrează, de calificarea specialistului și de orașul în care practică.

Profesia permite venituri mari, cum ar fi munca timp de o oră, un maseur bun câștigă de obicei la fel de mult ca alți oameni pentru o zi de lucru completă. Venitul maseurului depinde în principal de buna sa pregătire profesională și de munca de înaltă calitate. Este important să investești în dezvoltarea și îmbunătățirea continuă a abilităților pentru a ieși din competiție, pentru a fi căutat și recomandat de clienții mulțumiți. Cea mai bună publicitate este recomandarea personală a clienților.

Sfaturi pentru maseurul novice

Deoarece munca unui maseur nu este ușoară, el are grijă de stilul său de viață bun și efectuează exerciții de stretching și wellness în fiecare zi. Meniul său ar trebui să fie dominat de produse tonice utile pentru imunitatea și sănătatea corpului în ansamblu. Mâncarea ar trebui să fie la fel de bună și sănătoasă. Se recomandă să mâncați în porții în același timp al zilei. Dacă munca este grea, profitați de fiecare ocazie pentru a vă recâștiga forța. Dormi mai mult într-o poziție confortabilă pe un pat confortabil și pe o pernă ortopedică.

Trebuie să aveți grijă de mușchii brațelor. Aceasta este zona dvs. de lucru, care ar trebui să fie întotdeauna în formă bună. De asemenea, este util să faci jogging sau alte sporturi. Antrenamentul regulat vă va ajuta să vă mențineți tot corpul într-o formă bună și să vă tonificați, să vă distrageți atenția de la viața cotidiană gri și să vă permiteți să vă relaxați după munca în studioul de masaj.

Încercați să luați cât mai multe sfaturi și trucuri de la profesioniștii din domeniul dvs., urmați-le. Este minunat dacă vizitați singur un maseur bun. Puteți învăța multe din ea și puteți deveni mai sănătoși. Este necesar să faceți gimnastică pentru mâini, este utilă pentru flexibilitatea degetelor și a mâinilor în general.

Nu există nicio limită în dezvoltarea abilităților tale, așa că înveți în mod constant, studiezi structura corpului uman, înveți noi tehnici de masaj.

Cum să înceapă

Dacă nu aveți deloc practici cu clienții, începeți să lucrați gratuit sau cu o mică taxă cu familia și prietenii. Acest lucru vă va permite să obțineți o experiență utilă care vă va fi utilă în munca dvs. Apoi, veți începe să lucrați cu prietenii lor și baza dvs. de clienți se va extinde și veți fi mai încrezători. Dacă îți faci treaba perfect, atunci informațiile despre tine se vor răspândi foarte repede și vor fi mulți dispuși. Nu uitați să distribuiți cărți de vizită.

După fiecare sesiune, asigurați-vă că vă întrebați clienții care sunt impresiile lor despre munca dvs. Lasă-i să-ți spună ce poate fi îmbunătățit, ce le-a plăcut. Ascultați feedback-ul, un astfel de feedback este foarte util.

Cea mai bună opțiune este de a finaliza un curs de masaj profesional cu o diplomă recunoscută de stat - un certificat de calificare profesională. (Aici puteți citi mai multe despre diplomele de stat) Încercați să găsiți un loc de muncă într-un salon de înfrumusețare de elită sau într-o clinică bună. Dacă acest lucru nu funcționează, încercați să lucrați pentru dvs.

Și amintiți-vă că, dacă aveți un loc de muncă și în același timp câștigați bani suplimentari făcând masaje acasă, atunci nu furați clienți de la angajatorul dumneavoastră. Lăsați clienții salonului sau ai spitalului să rămână acolo și vă extindeți singuri baza de clienți. Lucrează sincer.