donetsk

Real (Madrid) a pierdut din nou în fața Șahtior Donețk în Liga Campionilor - de data aceasta cu 0-2 pe stadionul olimpic din Kiev. La începutul acestui sezon, echipa ucraineană i-a învins pe „albi” la Madrid - 3: 2.

Doi jucători care au venit de pe bancă au soluționat disputa în favoarea gazdelor. Dentinho a deschis în minutul 57, iar în 82 Solomon s-a dublat.

Real a ieșit fără răniții Eden Hazard și Sergio Ramos. Echipa este destul de nestatornică, după ce a câștigat patru din ultimele sale 11 meciuri.

Șahtior nu a marcat niciun gol în Liga Campionilor în trei meciuri - pentru ultima oară a marcat în succes cu 3: 2 peste „Real” în prima rundă. Și în ultimele două meciuri a căzut puternic de la lider în grupa „Borussia” (Mönchengladbach) cu 0: 6 și 0: 4.

Șahtior și Real sunt al doilea și respectiv al treilea în grupa B cu câte 7 puncte.

Borussia (8 puncte) a pierdut în fața ultimului Inter (5 puncte) - 2: 3. Vor fi intrigi până la ultima rundă săptămâna viitoare. Nimic nu a fost câștigat sau pierdut pentru niciuna dintre echipe.

„Inter” a câștigat prima victorie - orice alt rezultat ar însemna retrogradare, iar adversarul său nu a reușit să se califice și va avea un test dur în cele din urmă. Mateo Darmian i-a pus pe Nerazzurri în avantaj în minutul 14, iar Alasane Plea a egalat în 45. Giganții milanezi au lovit din nou, dar de două ori - prin Romelu Lukaku în 64 și 73.

Pledoaria s-a redus în 76, și la scurt timp și a egalat, dar golul a fost anulat de VAR din cauza unei ambuscade.

În ultima rundă, „Inter” găzduiește „Șahtior”, iar „Real” găzduiește echipa germană.

Grupa A

Într-un meci timpuriu de astăzi, „Salzburg” a învins „Lokomotiv” (Moscova) cu 3: 1 ca invitat. Și Atletico (Madrid) nu a reușit să învingă Bayern (într-o linie destul de neconvențională) - 1: 1.

Joao Felix a deschis în minutul 26, iar în minutul 86 Thomas Mueller a egalat dintr-un penalty.

Bayern are 13 puncte, Atletico are 6, Salzburg are 4 și Lokomotiv are 3. Săptămâna viitoare Salzburg și Atletico vor soluționa disputa pentru locul doi într-un meci direct, iar Bayern salută Lokomotiv.

Grupa C

„Porto” și „Manchester City” au făcut 0: 0, ceea ce le-a permis „Dragons” să-și asigure locul doi și un sfert de finală. „Olympic” (Marsilia) a transformat „Olympiacos” cu 2: 1 - prima victorie în turneul sezonului. Ambele echipe au trei puncte în lupta pentru locul al treilea, ceea ce le dă dreptul să continue în Europa League.

O săptămână mai târziu, Manchester City va juca împotriva echipei franceze, iar Olympiacos va găzdui Porto.

Grupa D

Liverpool a remizat 1-0 din Ajax cu un gol al lui Curtis Jones, în vârstă de 19 ani, în 58. Și acum se gândește la a doua fază - a câștigat cvartetul cu 12 puncte. "Atalanta" nu a reușit senzațional să învingă "Midtjylland", care a luat primul punct - 1: 1. Și ar fi putut câștiga - Alexander Scholz a marcat în 13, iar în 79 a egalat Romero. Bozhidar Kraev nu a jucat pentru danezi.

Liverpool a adunat 12 puncte, Atalanta are 8 și Ajax - 7. Și aici va avea loc un meci direct - echipa olandeză va găzdui Atalanta miercurea viitoare. Midtjylland încheie meciul european împotriva Liverpool.