league

Sevilla a luat trofeul Europa League pentru a șasea oară după o victorie spectaculoasă cu 3-2 asupra Inter în finala de la Köln.

Andaluzii au dovedit că Europa League este turneul lor și și-au confirmat succesul cu 100% în finală, câștigând un meci extrem de egal și disputat.

Totul a început grozav pentru Inter cu un gol de deschidere în minutul 5.

Romelu Lukaku a lansat un atac puternic și l-a trecut pe Diego Carlos, care l-a faultat în suprafața de pedeapsă. Lukaku însuși și-a dat seama de penalizarea acordată pentru 1: 0.

Sevilla a reacționat cu presiune și în minutul 12 Navas a centrat pe dreapta, iar De Jong a plonjat și a dat 1: 1.

Puțin mai târziu, în tabăra Inter au existat cereri pentru un al doilea penalty după un handbal de Diego Carlos, iar antrenorul Antonio Conte s-a arătat furios în legătură cu refuzul arbitrilor de a lua în considerare situația și a primit cartonaș galben.

În minutul 33, Luke de Jong a marcat cu o lovitură de cap după o centrare dintr-un fault și o performanță extraordinară în colțul îndepărtat al ușii.

Doar două minute mai târziu, totuși, într-o situație identică în fața celeilalte uși, Brozovic a centrat dintr-o lovitură liberă directă, Diego Godin a sărit cel mai înalt și a făcut 2: 2.

După pauză, Lukaku a devenit un anti-erou pentru echipa sa, mai întâi ratând singur împotriva portarului într-un alt contraatac fulger, și apoi a marcat un autogol.

În minutul 73 Diego Carlos a făcut o foarfecă din spate, iar belgianul și-a întins instinctiv piciorul și a deviat mingea în ușă - 3: 2 pentru Sevilla.

Golul a fost încă marcat de Carlos.

Până la final, Inter nu a reușit să creeze multe situații, dar a fost aproape de egalare atunci când un șut al lui Alexis Sanchez a fost șters chiar în fața porții.