video

Rookie Khimki a înregistrat a treia victorie în ultimele sale 4 meciuri și s-a îndepărtat de zona retrogradării din RPL. Echipa din suburbiile Moscovei a câștigat 2: 1 la vizita la Ufa și se află acum pe locul 12 în clasament, cu un avantaj de 15 puncte. Gazdele au rămas în partea de jos cu doar 7 puncte și se înfățișează ca favorite la cădere.

Ufa a avut avantajul pentru cea mai mare parte a meciului și a creat mai multe poziții decât adversarul lor, dar nici măcar nu a remizat.

Ambele goluri pentru Ufa au căzut înainte de pauză. În minutul 5, Ilya Kuharchuk a fost scoasă cu o pasă lungă perfectă de Alexander Troshekchin și l-a învins pe Alexander Belenov. În minutul 37, Troshechkin însuși a marcat după o scurtă agitație în zona de pedeapsă și un șut sub transversală.

Presiunea gazdelor după pauză a dus doar la un gol onorabil, opera lui Bojan Jokic în minutul 83. Fundașul sloven a marcat cu o despărțire după o centrare ascuțită a lui Timur Jamaletdinov.

„Planul nostru era să jucăm contraatacuri înainte de pauză. Totul a funcționat, meciul a fost aproape de dezvoltarea perfectă pentru noi. Cele două goluri înainte de pauză ne-au ajutat foarte mult. Apoi ne-am apărat fără panică și ne-am atins obiectivul ”, a comentat antrenorul lui Khimki Igor Cherevchenko.

„Facem greșeli simple și suferim din cauza lor. Același lucru se întâmplă într-o serie de meciuri. Nu am pretenții cu privire la sacrificiu de sine. Ne lipsește clasa pentru a realiza un procent mai mare din situațiile pe care le creăm ”, a spus antrenorul principal al Ufa Rashid Rahimov.

În runda următoare, Khimki îl va întâlni pe Krasnodar, iar Ufa îl va găzdui pe Tambov.