• DirTV

înec

Un polonez l-a salvat pe Ludogorets de la înec în Marea Neagră

Razgrad cu un pas greșit acasă

Campionul Ludogorets a făcut o greșeală surprinzătoare, dar și-a continuat seria fără pierderi în campionat.

Razgrad s-a încheiat cu o remiză 1: 1 cu Cherno More acasă într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I.

Ludogorets a fost pe punctul de a pierde meciul, dar cu șase minute înainte de final, Jakub Schwierchok, care a intrat ca rezervă, sa dovedit a fi un erou pentru gazde.

Polonezul a tras într-un mod excelent între o grămadă de jucători din suprafața de pedeapsă, trimitând mingea în colțul lui Mitrovic, care nu a avut aproape nicio vizibilitate în caz.

Faptul este, însă, că „marinarii” l-au torturat din nou pe campion și au furat un punct în mare măsură surprinzător. Echipa din Varna a provocat cele două pierderi lui Ludogorets pe scena de acasă în 2019.

Bineînțeles, meciul a fost controlat complet de Razgrad pentru toate cele 90 de minute, dar Marea Neagră a fost foarte periculoasă la contraatac.

Erau puțini, dar cu toții reprezentau pericole serioase. Isa a ratat de două ori, dar la sfârșitul primei reprize oaspeții s-au bucurat.

Rodrigo a centrat perfect, Isa a ratat din nou mingea, dar a rămas neacoperit Fayd Aktau, care a marcat primul său gol în fotbalul bulgar pe o plasă goală.

În a doua repriză, Isa a atins în cele din urmă un obiectiv, care a fost însă anulat corect din cauza unei ambuscade și, cu aceasta, șansele pentru „marinari” s-au epuizat.

În ultimele 20 de minute de meci, mingea a fost complet în jumătatea oaspeților, cărora le-a fost greu să treacă prin centru.

Ludogorets a apăsat, iar Marcelinho, Lukoki și Chibota au făcut pase.

În minutul 75, Razgrad a primit pretenții serioase pentru o penalizare după ce mingea a lovit pământul și a lovit mâna lui Dimov, dar Georgi Kabakov a fost convins că nu va acorda penalizare în această situație.

Așa a venit și golul lui Schwierchok, care a adus remiza la Ludogorets.

După el, polonezul a mai avut două șanse excelente, iar golul lui Kesheru a fost anulat din cauza unei încălcări. Kabakov a fost convins că, aruncându-se pe sfoară, românul l-a faultat pe portarul vizitatorilor. Situația a fost destul de controversată, iar tabăra campionului are în vedere chiar să depună o plângere împotriva arbitrului.

Astfel, Ludogorets a făcut o greșeală surprinzătoare, iar mâine Levski va avea șansa să reducă diferența la 5 puncte, atâta timp cât l-au învins pe Vitosha Bistritsa la Gerena.