Cu toate acestea, Red Devils a câștigat cu 2-0 împotriva lui Yeovil Town, în ciuda performanței puternice a gazdelor

19:23 | 4 ianuarie 2015.

devenit

Manchester United a reușit să treacă runda a 3-a a Cupei FA, după ce a învins cu mare dificultate după 2-0 echipa din prima ligă Yeovil Town în vizita de astăzi.

Cuvintele lui Luis van Gaal înainte de meci că astfel de întâlniri sunt foarte dificile au fost confirmate în sensul complet al cuvântului. Adversarul echipei sale se află pe ultimul loc 24 în Liga I - al treilea nivel al fotbalului englez.

Primul gol a fost marcat de Herrera, care a marcat un gol fenomenal în minutul 64 și a dat astfel un avantaj valoros echipei sale. Di Maria a stabilit scorul final în minutul 90.

În acest meci, Van Gaal a decis să parieze pe un aliaj între jucători experimentați și tineri, întrucât talentații Wilson, Blackett și McNair și-au găsit un loc în echipă.

În general, însă, oaspeții nu au jucat deloc un meci bun și au demonstrat o producție destul de slabă în perioade mari de meci. Echipa modestă a gazdelor a jucat un meci foarte puternic și Yeovil a avut chiar și câteva situații în care putea înscrie un gol.

Meciul a început în mod activ pentru gazde, care și-au arătat o mare dorință în primele minute.

United, pe de altă parte, a organizat cu greu ceva primejdios în fața porții adversarului în primele minute.

Prima situație mai periculoasă a fost în minutul 12, când Falcao era pe punctul de a intercepta centrarea lui Rafael, dar un jucător advers l-a împiedicat să joace cu mingea în suprafața de pedeapsă.

În minutul 15, Rooney a făcut o lovitură excelentă în jurul marginii suprafeței de pedeapsă, dar mingea a intrat chiar peste ușă.

Câteva minute mai târziu, Rooney a trebuit să îndepărteze mingea după o lovitură a unui jucător advers din zona de penalizare a echipei sale.

Oaspeții au întâmpinat probleme frenetice în minutele următoare și Yeovil și-a împins faimosul rival.

După câteva minute de stagnare, Rooney a făcut un șut de la 25 de metri, care a sărit la picioarele unui jucător advers.

În minutul 32, Wilson a făcut un șut din curcubeu, care a fost surprins de garda de la domiciliu fără probleme.

Cinci minute mai târziu, Rooney a șutat de la distanță, dar în fața lui erau doi jucători adversari care au blocat mingea.

În minutul 43, Herrera a făcut un șut pe lângă ușă, deși performanța sa a fost într-o poziție bună pentru fotografiere directă.

A doua repriză a început cu o situație bună pentru oaspeți și Moore a făcut un șut din curcubeu, dar mingea a sărit în corpul lui Smalling.

Chiar și după pauză, oaspeții au continuat să întâmpine probleme, în timp ce gazdele au acționat extrem de motivați.

În minutul 53, Wilson a interceptat o centrare a lui Blackett de pe flanc, dar șutul său a fost extrem de inexact.

Un minut mai târziu, gazdele erau la un pas de gol. Moore a fost scos singur împotriva portarului, dar ar fi extrem de stângaci. Evans, pe de altă parte, a făcut o greșeală nebună pentru a permite jucătorului advers să iasă în frunte.

În minutul 59, Van Gaal l-a pus în joc pe Di Maria, care l-a înlocuit pe Falcao în echipă. Argentinianul a fost accidentat și a ratat ultimele meciuri.

Cu toate acestea, United a reușit în cele din urmă să înscrie un gol după un mare gol al lui Herrera, care și-a arătat geniul.

Spaniolul, care a fost forțat să părăsească echipa, a fost găsit cu spatele la ușă în jurul arcului, apoi s-a întors și a făcut imediat un șut excepțional, care a surprins garda adversarului, deoarece mingea a căzut chiar sub transversală.

Cu toate acestea, a avut noroc cu un gol, deoarece Fletcher nu a vrut să-l găsească pe spaniol, dar după o ricoșare mingea a ajuns la el.

În minutul 69 United a primit dreptul să execute un fault dintr-o poziție destul de bună, iar Rooney a stat în spatele mingii, dar șutul său a fost inexact.

Un minut mai târziu, Di Maria a îndepărtat mingea în fața liniei de poartă, după o situație excelentă pentru gazde și un șut al lui Edwards.

Gazdele și-au revenit în minutele următoare, iar Moore a făcut o reducere drăguță în minutul 73, dar a existat o ricoșă în corpul lui Smalling și Yeovil a ajuns la doar un colț.

Rooney, pe de altă parte, a interceptat o frumoasă centrare cu bătutul în jurul marginii suprafeței de pedeapsă, dar a trimis mingea.

În minutul 80, Di Maria a tras și de la distanță, dar șutul său a trecut pe lângă ușă.

Exact zece minute mai târziu, Di Maria a încheiat disputa după ce a fost scos singur împotriva portarului de la Rooney, care a dat o pasă de la jumătatea echipei sale. În cele din urmă, argentinianul nu a greșit și a învins cu ușurință garda adversarului.

În minutul 93, Herrera ar fi putut înscrie al doilea gol al meciului, dar șutul său periculos a fost salvat de garda adversarului.

ORASUL YOUVILLE - MANCHESTER UNITED 0: 2
0: 1 Herrera 64 '
0: 2 Di Maria 90 '

YOUVILLE: Stear, Smith, Edwards, Ofori-Tumasi, Ralph (69 - Eves), Nugent, Arthurwory, Gillette, Foley (88 - Hayter), Dawson, Moore

OMUL UNIT: De Gea, Rafael (46 - Mata), Smalling, Shaw (46 - Evans), McNair, Blackett, Fletcher, Herrera, Rooney, Falcao (60 - Di Maria), Wilson