Ministrul adjunct al tineretului și sportului Vanya Koleva i-a premiat pe câștigătorii turneului internațional de badminton masculin „Bulgaria Open”, care s-a încheiat în sala „Sofia”. Medalia de aur a fost câștigată de indianul Lakshiya Sen, care la învins pe Zvonimir Dukingjak (Herr) cu 2: 1 în finală. Bulgarul Ivan Rusev și Dinuka Karunaranta din Sri Lanka au împărțit medalia de bronz.

viceministrul

O performanță excelentă în turneu a fost înregistrată de Gabriela și Stefani Stoevi, care au devenit campioni incontestabili la dublu feminin, învingându-i pe Bengisu Ercetin și Nazladjan Inci (Turcia) în finală cu: 162 în schemă cu 21:16 și 21:12 în 35 de minute de joc.

Surorile Stoev cu o nouă realizare record

Au progresat cu trei locuri în clasament

În schema de dublu mixt, bulgarul Alex Vlaar și olandezul Iris Tabeling, care au început calificările, au câștigat titlul după ce i-au învins pe danezii Matthias Tiree și Emily Olestrup. Vladimir Șișkov și Ștefani Stoeva au câștigat o medalie de bronz. Maria Delcheva a câștigat o medalie de bronz la simplu feminin.

Reprezentanții a 38 de țări au participat la turneul care se desfășoară în cadrul serbărilor cu ocazia a 50 de ani ai Federației Bulgare de Badminton.