bultex

Picioarele lui Darko Kostic tremură deja după 86:95 în „Kolodruma”

Academicul Bultex 99 a pierdut ca gazdă a lui Beroe cu 86:95/17: 29, 25:15, 20:27, 24: 24/în derby-ul bulgar al Ligii Balcanice în sala Plovdiv „Kolodruma”. Echipa Plovdiv a fost egală cu pauza, dar a făcut o mulțime de greșeli, care au fost pedepsite de echipa de clasă a oaspeților, iar cele 6 triple de Connor Frankamp au înclinat și mai mult balanța în favoarea echipei de la Stara Zagora.

Meciul a început în mod egal, deoarece aproape fiecare atac al ambelor echipe a fost eficient. Spre sfârșitul primului sfert, Beroe a preluat treptat conducerea, iar trei tripluri ale lui Connor Frankamp au ridicat diferența cu mai mult de 10 puncte. În al doilea trimestru, gazdele au jucat foarte din suflet odată cu intrarea lui Adrian Sekulov și au început repede să topească pasivele. Cu 2 minute înainte de pauză, chiar au preluat conducerea cu un punct, dar în cele din urmă Beroe a luat 2 puncte de avans la pauză.

Oaspeții au profitat de câteva greșeli ale echipei Plovdiv la începutul trimestrului trei și au reușit să ridice din nou o diferență de peste 10 puncte. Triplul lui Sekulov cu sirena a redus însă diferența la 9 puncte înainte de ultima parte decisivă. În acesta, conducerea lui Beroe a atins 17 puncte, urmată de un asalt final puternic asupra gazdelor, care și-au redus pasivul la 4 puncte cu 45 de secunde înainte de final, datorită lui Dishon Knight și Sekulov. Cu toate acestea, ei nu au avut puterea și timpul pentru mai mult.

Connor Frankamp a fost mai presus de toate cu cele 29 de puncte și 6 din 9 în primele trei. Adonis Filer a adăugat 19 puncte pentru câștigători, Bachinski a obținut 13 puncte. Dishon Knight a obținut 23 de puncte pentru Academic Bultex 99, Vasil Bachev a adăugat 17, Adrian Sekulov - 16.

Astfel, Beroe a ieșit în top în clasament cu 6 puncte, la fel ca albanezul Teuta. Academic Bultex 99 se află pe locul trei cu 3 puncte în clasament înainte de celelalte meciuri.