agnesa

Liderul sportivului Rila din sezonul trecut Agnesa Doichinova va continua să joace la Samokov anul viitor. Concurentul a semnat deja un nou contract cu echipa, transmite bulgarianbasket.com.

Agnesa Doichinova s-a alăturat lui Rila Athlete vara trecută după ce a jucat pentru Aris și Lukoil Neftohimik. Cu cetățenii din Burgas, ea a devenit campioană și câștigătoare a cupei.

Baschetbalistul a devenit rapid liderul sportivului Rila, care a terminat pe locul cinci în sezonul regulat. A jucat în total 24 de meciuri în toate turneele din Bulgaria și a încheiat sezonul cu o medie de 21,42 puncte și 8,79 recuperări. A terminat pe locul trei în clasamentul pentru cel mai bun marcator din campionat.

Galina Stancheva și Iva Terzieva vor rămâne cu siguranță în echipa lui Rilski Sportist pentru următorul campionat. Sunt în curs negocieri cu Radmila Nesheva pentru prelungirea contractului. În prezent, singurul sportiv care părăsește echipa este Petya Djambazka, care pleacă în Italia.