titlu

Duetul rus Svetlana Romashina și Svetlana Kolesnichenko a câștigat turneul de înot sincronizat la Campionatele Mondiale de înot de la Barcelona. Romashina și Kolesnichenko au primit 97.680 de puncte pentru interpretarea lor, însoțite de o versiune de copertă a uneia dintre melodiile iconice ale Metallica - Maestrul marionetelor. Atât spectatorii, cât și judecătorii au recunoscut că abordarea în alegerea unui acompaniament muzical este la modă, modernă și corectă.

După ceremonia de premiere, Romashina a dezvăluit că ideea de a folosi o melodie de Metallica a venit de la antrenorul Tatiana Dachenko. "Am fost un pic surprins la început prin alegerea unei melodii. Dar când am început să facem programul, am simțit că este foarte interesant și acest spectacol ne va aduce succes", a spus Romashina.

Rușii au câștigat cu o marjă mare față de gemenii chinezi Zhang Tintin și Zhang Wenwen, care au fost al doilea cu 95 350. În al treilea rând sunt favoriții locali - spaniolii Ona Carbonel și Margalida Crespi cu 94 990.

Pentru Romanishina aceasta este a 4-a medalie de aur de la Campionatul Mondial de la Barcelona și un total de 15 medalii de aur de la campionatele majore, iar pentru Kolesnichenko - a 5-a.

Echipa germană a câștigat titlul mondial pe echipe la înotul în apă deschisă de 5 km. Conduși de Thomas Lurz, germanii au câștigat medalii de aur cu un timp de 52 de minute, 54,9 secunde. Grecia, condusă de dublu campion mondial la 10 km Spyridon Yanotis, a câștigat medaliile de argint cu un timp de 54: 03,3 minute. Brazilienii au câștigat medaliile de bronz, conduse de noua campioană mondială la 10 km Poliana Okimoto. Timpul lor este de 54: 03,5 minute.

Actuala campioană mondială, echipa SUA s-a clasat doar pe locul 6.

Evenimentul echipei de înot în aer liber de 5 km se desfășoară pentru a treia oară - prima dată a fost în 1998, dar apoi a renunțat la program și a fost restaurat acum doi ani la Shanghai.

În turnul feminin de 10 m, aurul a fost câștigat de chinezul Xi Yazhie, în vârstă de 14 ani. Ea a obținut 392,15 puncte. Pe locul al doilea s-a aflat compatriotul ei, de patru ori campion olimpic Chen Ruolin. Chen a devenit campion la Barcelona, ​​luni, la saltul pe echipe de 10 m. Bronzul i-a revenit ucrainenei Yulia Prokopchuk.