Beroe l-a învins astăzi pe Lokomotiv (Plovdiv) cu 2-0 în primul meci din etapa a 23-a a Ligii întâi. Gaius Makouta și Martin Kamburov au adus succes gazdelor din derby-ul Traciei. Cel de-al doilea gol al lui Plovdiv, în vârstă de 39 de ani, a fost un jubileu pentru el - al 230-lea în elita fotbalului bulgar.!

kamburov

Meciul a trecut sub dictarea Starei Zagora, care a ieșit motivată pentru o revanșă pentru pierderea lor gravă cu 0: 3 la Plovdiv în toamnă. S-au aruncat cu greu pentru victorie și, contrar așteptărilor, Plovdiv a arătat destul de timid și ezitant, mai ales în apărare.

În minutul 8 Loko (Pd) ar fi putut înscrie, dar șutul lui Ante Aralica a fost blocat de portarul Dusan Pernish. În minutul 16, arbitrul Dragomir Draganov nu a văzut un penalty pentru că a jucat cu mâna în penalty-ul lui Momchil Tsvetanov. 3 minute mai târziu, o lovitură de cap a lui Aliun Fal a fost salvată de Ilko Pirgov.

Gaius Makouta a deschis scorul cu un gol celebru în minutul 36. Africanul a făcut un șut puternic de la 25 de metri, mingea a lovit bara transversală și a zburat inexorabil în plasa lui Pirgov.

Portarul Martin Kamburov s-a dublat dintr-un penalty 4 minute mai târziu și și-a pedepsit fosta echipă. Pedeapsa a fost acordată pentru o încălcare controversată a lui Ilko Pirgov împotriva lui Aluin Fal.

Antrenorul principal al Lokomotiv, Burno Akrapovich, este supărat pe joc în apărarea lui. Imediat după golul lui Kamburov l-a înlocuit pe Birsent Karagaren, care i-a dat locul tânărului Nikolay Nikolaev, dar asta nu a schimbat lucrurile.

În a doua repriză jocul s-a calmat și nu a fost marcat niciun gol nou.

În minutul 64, căpitanul lui Loko (PD) Mitko Iliev nu a reușit să înscrie, aproape că a ratat mingea la un metru de linia de poartă.

Linii de start:

„Beroe”: Dusan Pernish, Teddy Mezag, Alexander Tsvetkov, Martin Kamburov, Gayun Makouta, Aliun Fal, Ibrahima Conte, Steve Furtado, Georgi Angelov, Krum Stoyanov, Ahmed Touba

Lokomotiv: Ilko Pirgov, Akinsola Akiniemi, Lucas Masoero, David Malembana, Dinish Almeida, Parviz Umarbaev, Momchil Tsvetanov, Birsent Karagaren, Lucas Salinas, Ante Aralitsa, Dimitar Iliev.

Altele din sport

Manchester United a remizat 0-0 pe Liverpool la Anfield

„Manchester United” l-a păstrat pe campionul „Liverpool” și a terminat 0: 0 în vizita lor la „Anfield”. Astfel, echipa lui Ole Gunnar Sulscher continuă să conducă în clasament cu 2 puncte înaintea lui Leicester și cu 3 înainte

Sokolov: Suntem fericiți, deoarece cu o echipă tânără ne-am îndeplinit obiectivul

Suntem foarte fericiți pentru că am venit aici în Israel cu o echipă reînnoită și tânără și ne-am atins obiectivul - ne-am calificat la Campionatul European din acest an. Felicitări tuturor concurenților

Un adolescent cu două goluri pentru CSKA

CSKA a pedepsit divizia a doua „Septemvri” (Simitli) cu 3: 0 în ultimul său control în Turcia. Yunus Sankare a deschis în minutul 35, iar în a doua repriză adolescentul Martin a înscris de două ori

Tsvetan Sokolov: Primele zile cu COVID-19 nu am putut merge

Primele zile nu am putut literalmente să merg - mușchii și articulațiile, totul mă durea. Am primit virusul moderat sever, dar cu febră foarte prelungită. Primele șapte zile au fost foarte dificile

Albert Popov a revenit la joc, al 15-lea la Flachau

Cel mai bun schior al nostru alpin Albert Popov și-a înregistrat cel mai bun clasament în acest sezon, terminând pe locul 15 în slalom pentru Cupa Mondială pe pista Hermann Meyer din Flachau (Austria)