Botev Plovdiv și-a câștigat vizita la Botev Vratsa cu un gol al lui Steven Petkov

peste

19:20 | 27 octombrie 2018.

Botev Plovdiv a încheiat cu o victorie prima parte a sezonului regulat în prima ligă profesională. Într-un meci din etapa a treisprezecea, „canarii” s-au impus cu 1: 0 pe Botev Vratsa ca invitat. Singurul gol a fost marcat de rezerva Steven Petkov la mijlocul reprizei a doua.

Meciul de pe stadionul Ogosta din Montana a început mai bine pentru oaspeții simbolici din Plovdiv, care au pus rapid sub presiune serioasă Vratsa.

În minutul al treilea, portarul Krassimir Kostov a trebuit să intervină decisiv după loviturile jucătorilor oaspeților, iar în minutul al nouălea transversala a salvat gazdele după un șut în diagonală al lui Serkan Ussein.

Cu toate acestea, presiunea timpurie a "Canarilor" a slăbit în curând și până la sfârșitul primei reprize jocul a fost destul de slab.

A doua jumătate a fost cu siguranță mai interesantă. În minutul 48 Botev Plovdiv ar fi putut deschide scorul, dar după șutul lui Dimitar Pirgov transversala a salvat gazdele pentru a doua oară.

Câteva minute mai târziu, vedeta lui Vratsa Valeri Bozhinov a încercat să câștige un penalty pentru echipa sa, dar repetările au arătat clar o simulare a fostului atacant al Manchester City și Juventus, care nu l-a indus în eroare pe tânărul arbitru principal Stanimir Trenchev.

În minutul 56, însă, arbitrul și asistenții săi nu au văzut un joc sincer cu mâna lui Bozhinov în propria sa zonă de penalti. Fostul național a ridicat mâna în lateral, blocând un șut de la distanță al lui Ussein, dar acest lucru a scăpat de ochii echipei de arbitri.

Cu toate acestea, presiunea „canarilor” a dat un rezultat în minutul 61, când Steven Petkov, care a intrat în rezervă cu trei minute mai devreme, a fost corect pentru 1: 0 pentru Botev Plovdiv. Petkov a interceptat cu capul o centrare dintr-un corner a lui Todor Nedelev și a trimis mingea inevitabil în plasa lui Krassimir Kostov.

După gol, gazdele de la Botev Vratsa s-au aruncat în poziții frontale în căutarea egalizării, dar nu au ajuns niciodată la o singură situație de gol clar în fața lui Daniel Kaiser.

Cu succesul, care este al patrulea la rând pentru Botev Plovdiv, echipa a ajuns pe locul cinci în clasament cu 23 de puncte. Botev Vratsa este pe poziția a 11-a cu 12 puncte.

Botev Vratsa - Botev Plovdiv 0: 1 0: 1 Steven Petkov 61

Botev Vratsa (4-5-1): Krassimir Kostov - Andreas Vasev, Atanas Fidanin, Kostadin Gadjalov (86-Daniel Genov), Ventsislav Kerchev - Daniel Gadzhev (63-Julian Nenov), Emil Stoev (73-Valeri Domovchiiski), Ivaylo Mihailov, Yordan Apostolov, Petar Atanasov, - Valeri Bozhinov

Botev Plovdiv (4-1-4-1): Daniel Kaiser - Jonathan Pereira, Dimitar Pirgov, Christian Dimitrov, Yordan Minev - Radoslav Terziev - Serkan Ussein (88-Vasil Shopov), Lachezar Baltanov, Todor Nedelev, Gustavo Afonso (58- Stephen Petkov) - Antonio Vutov (73-Diogo Campos)