Cubanezul Mihain Lopez Nunes a ocupat pentru a treia oară consecutiv unul dintre cei mai duri luptători ai olimpiadelor. Luptătorul în stil clasic a câștigat aurul la categoria 130 kg la Rio de Janeiro.

cubanezul

Nunes, în vârstă de 33 de ani, și-a învins principalul rival - turca Riza Kayaalp cu 6: 0 puncte tehnice. Cubanezul a câștigat patru puncte după ce a aruncat în prima repriză, iar până la final mai mult cu 5: 0. La finalul luptei a adăugat un alt punct la rezultatul câștigător.

Mihain Nunes a reușit să-și apere titlurile de la Jocurile Olimpice de la Beijing și Londra și a devenit de trei ori campion la lupte. În cele două olimpiade anterioare, el a concurat în fosta categorie grea de până la 120 kg.

Acum, Lopez Nunes a egalat-o pe Alexander Karelin, greul rus, în medalii de aur.

Sursa: Gong.bg

Laura Gorowska

ÎN Bodyconstructor: Autor și Editor

Profesie: Jurnalist

Educaţie: Jurnalism, Universitatea Sofia „Sf. Kliment Ohridski ”

Interese: Literatură, Alimentație sănătoasă, Fitness, Alergare, Suplimente nutriționale

Laura Gorowska este student la „Jurnalism” la Facultatea de Jurnalism și Comunicare de Masă de la Universitatea din Sofia „Sf. Kliment Ohridski ”. A lucrat ca reporter pentru Agenția de Informații FOCUS timp de un an și jumătate, apoi pentru revista Economic și site-ul Economic.bg timp de șase luni. Juca volei și atletism, iar acum în timpul liber antrenează fitness, înot și alergare ca amator. Este pasionată de alimentația sănătoasă și de efectul suplimentelor nutritive asupra corpului uman.

El crede că sportul construiește voință puternică, perseverență, perseverență, disciplină și răbdare și că corpul uman se „depreciază” rapid în absența mișcării.