Hertha și Domovchiiski nu au făcut o greșeală împotriva lui Bochum, Borussia (Dortmund) a spulberat Karlsruhe

stricat

Mario Gomez a marcat 4 goluri pe ușa Wolfsburgului

Bătălia acerbă pentru titlu în Germania continuă în plină forță. Unul dintre numeroșii candidați pentru câștigătorul final în Bundesliga Stuttgart s-a impus cu un convingător 4: 1 asupra liderului Wolfsburg.

Mario Gomez a devenit un erou pentru gazde, marcând toate cele patru goluri pentru echipa sa. Astfel, Stuttgart a adunat 58 de puncte, iar Wolfsburg a rămas cu 60, la fel ca și Bayern (München). Herta are 59 de ani.

Bayern nu a permis o surpriză și a profitat de greșeala „lupilor”. Bavarii au câștigat cu 3: 1 în deplasare cu Energi.

Bulgarii Dimitar Rangelov și Stanislav Angelov au început pentru echipa Cottbus. Totuși, Mitko a fost rănit într-o coliziune cu Martin Demichelis și nu a ieșit pentru a doua repriză. Peleto a rămas pe teren până în minutul 78, când a fost înlocuit de Rivic. Din cauza pierderii, Energi a rămas în zona retrogradării cu 27 de puncte în activele sale. Există la fel de mult Arminia și doar Borussia (Mönchengladbach) (cu 24) și Karlsruhe (23) au mai puțin.

Celălalt concurent la Bundesliga, Hertha, l-a învins pe Bochum cu 2-0 acasă și acum are 59 de puncte, la doar unul în spatele Wolfsburg și Bayern. Bulgarul Valeri Domovchiiski a jucat în fața a 72.000 de spectatori în ultimele 20 de minute ale meciului de la Berlin, după ce l-a înlocuit pe Voronin.

BUNDESLIGA - RUNDA 31:

De ieri:
Leverkusen - Arminia 2: 2
1: 0 Stefan Kiesling (21), 1: 1 Manuel Friedrich (22-autogol), 1: 2 Robert Tiche (39), 2: 2 Patrick Helmes (79)

De astazi:
Energie - Bayern 1: 3
0: 1 Jose Sosa (23), 1: 1 Ivica Iliev (44), 1: 2 Martin Demichelis (62), 1: 3 Lukasz Podolski (66)

Stuttgart - Wolfsburg 4: 1
1: 0 Mario Gomez (1), 2: 0 Mario Gomez (20), 2: 1 Edin Dzeko (36), 3: 1 Mario Gomez (63), 4: 1 Mario Gomez (77)

Hanovra - Eintracht (Frankfurt) 1: 1
1: 0 Arnold Brugink (9), 1: 1 Umit Korkmaz (42)

Borussia (Dortmund) - Karlsruhe 4: 0
1: 0 Jakub Blazzikowski (25), 2: 0 Nuri Sahin (62), 3: 0 Felipe Augusto (71), 4: 0 Alexander Fry (80)

Hertha BSC - Bochum 2: 0
1: 0 Marko Pantelic (39), 2: 0 Rafael (50)

Hoffenheim - Köln 2: 0
1: 0 Sejad Salihovic (58), 2: 0 Demba Ba (68)

Duminică, 10 mai
Ora 18:00 Borussia (Mönchengladbach) - Schalke 04
Sold: 71 de jocuri, 27 de victorii pentru Borussia (Mönchengladbach), 23 de egaluri, 21 de victorii pentru Schalke 04

Ora 18:00 Werder - Hamburger
Sold: 89 de jocuri, 29 de victorii pentru Werder, 32 de egaluri, 28 de victorii pentru Hamburger

Notă: Soldurile indicate sunt pentru meciurile dintre echipele din Bundesliga.