pierdut

Lokomotiv (Plovdiv) a pierdut în fața Olympic (Donetsk) cu 0: 4 în ultima verificare a "ștrumfilor" pe pământ turc.

Olympic (Donetsk) este în prezent pe locul 9 în elita Ucrainei. Clubul este relativ nou - a fost înființat în 2001. El își joacă meciurile pe stadionul Lobanovski. Cel mai mare succes al olimpicului este atingerea celei de-a treia runde de calificare a Ligii Europa în sezonul 2017/2018, când ucrainenii pierd în fața PAOK.

În minutul 7 un șut al lui David Malembana a lovit bara transversală, catarama a căzut pe linia porții, iar apoi Birsent Karagaren a încercat să o trimită în plasă. Totuși, șutul său a fost blocat de un fundaș și mingea a intrat în corner. În primele zece minute, Lokomotiv a avut o dominație totală asupra adversarului lor, care nu a reușit să ia mingea în jumătatea „ștrumfilor”. În minutul 11, Martin Lukov a intervenit bine cu un fault insidios. În minutul 16, șutul lui Dimitar Iliev a sărit de pe piciorul unui fundaș, iar portarul Vladimir Krinsky l-a prins fără probleme. În minutul 24, ștrumfii au efectuat un atac rapid, în care Dimitar Iliev a combinat cu Birsent Karagaren. Extremul a intrat în suprafața de pedeapsă și a încercat să returneze mingea căpitanului său, dar un fundaș a interceptat pasul, ceea ce ar fi putut duce la un autogol spectaculos.

În minutul 40, Olimpik (Donetsk) a preluat conducerea destul de surprinzător, după ce a gătit nepregătită apărarea Lokomotiv. O centrare către al doilea stâlp a fost umbrită de apărarea ștrumfilor, iar Evgeny Tsumbalyuk a întins mâna pentru a marca.

În minutul 55, David Malembana a încercat să îndepărteze cu capul o centrare de pe flanc, dar a trimis mingea la picioarele unui jucător olimpic, care a tras din mișcare, dar de-a lungul transversalei. În minutul 61, arbitrul meciului a acordat un penalty pentru o încălcare a lui Dinish Alemida în suprafața de pedeapsă. Fundașul a reținut un jucător al ucrainenilor pentru tricou, pentru care a primit cartonaș galben. În spatele mingii se afla Maxim Deteryov, care la trimis pe Ilko Pirgov în colțul opus și a dublat conducerea echipei sale.

Au trecut doar două minute de la al doilea gol în ușa lui Pirgov, iar Olympic a reușit să înscrie al treilea. De data aceasta un atac bun pe flancul drept s-a încheiat cu o pasă pe marginea zonei de poartă, unde Andrei Kravchuk a șutat tehnic în colțul din stânga jos, iar Pirgov nu a mai avut de făcut decât să se uite la minge. În minutul 69, Garcia Olmo a tras inexact dintr-o poziție bună. În minutul 80, Ilko Pirgov a salvat cu o mână, plonjând în colțul din dreapta jos. În minutul 87 Josip Tomasevic a zguduit stâlpul de sus cu un șut puternic.

În ultimul minut, Plovdiv a făcut o gafă când a luat mingea și a fost furată de un jucător olimpic. A sărit singur împotriva portarului și l-a împușcat cu 0: 4.

LOCOMOTIV - OLIMPIC 0: 4

LOCOMOTIV: Martin Lukov, Dinish Almeida, David Malembana, Josip Tomashevich, Petar Vitanov, Parviz Umarbaev, Lucas Salinas, Momchil Tsvetanov, Birsent Karagaren, Dimitar Iliev, Ante Aralitsa,

OLIMPIC: Vladimir Krinsky, Auvinen, Ivan Zotko, Evgeny Pasich, Pavel Ksentz, Evgeny Tsumbalyuk, Daniel Romanovsky, Vitali Balashov, Maxim Teixeira, Sergei Politulo, Denis Balanyuk