rostov

Echipa Manchester United se califică în finala Ligii Europa, după ce l-a învins pe Rostov cu 1: 0 în revanșa "Old Trafford" și și-a eliminat adversarul cu un scor total de 2: 1, a raportat BGNES.

Managerul „Diavolilor roșii”, Jose Mourinho, a pariat pe tot ce a avut mai bun pentru meciul cu rușii, dar gazdele nu au evoluat la nivelul cerut și le-a fost greu să reușească. În prima repriză, echipa engleză a dominat, dar a fost dificil să se ajungă la poziții de gol clare. La scurt timp după pauză, Paul Pogba a fost obligat să părăsească terenul, iar apoi Daily Blind a făcut același lucru, în timp ce Rostov a reușit să răspundă presiunii și să creeze două situații periculoase, dar Sergio Romero a intervenit cu succes.

United a atins încă obiectivul valoros în minutul 70, când Henrikh Mkhitaryan, Zlatan Ibrahimovic și Juan Mata au jucat bine într-un contraatac, finalizat de spaniol după asistarea lui Ibrahimovic. Rușii au încercat să răspundă, dar Romero a deviat lovitura cu capul rezervei Alexander Bukharov și în cele din urmă „diavolii roșii” au avansat.

Besiktas, Celta, Genk, Ajax, Anderlecht, Schalke și Lyon s-au calificat, de asemenea, în finală. Tragerea la sorți pentru faza următoare va avea loc mâine la ora 14:00 bulgară la Nyon