Michael Fred Phelps II (30 iunie 1985) este un înotător american care deține recordul pentru cele mai multe medalii olimpice - 28. Phelps a câștigat și cele mai multe medalii de aur olimpice - 23 la număr. Cu cele opt medalii de aur la Jocurile de la Beijing din 2008, el a devenit singurul sportiv care a câștigat atâtea prime locuri în cadrul Jocurilor Olimpice. Cinci dintre medalii au fost obținute cu timpi record pentru discipline.

înot

La Londra, a câștigat patru medalii de aur și două de argint, iar la Rio de Janeiro cinci medalii de aur și una de argint, făcându-l cel mai de succes olimpic în patru olimpiade la rând. Nu întâmplător a fost căpitanul echipei americane de înot și deținător al steagului țării sale la ceremonia de deschidere. Dacă ar fi privită ca o țară separată, ar ocupa locul 39 în clasamentul mondial al tuturor timpurilor, este uimitor, nu este o coincidență faptul că toată lumea îl numește acum „Dumnezeul înotului”.

Înotătorul deține recordurile la 100 și 200 de metri fluture și 400 de metri înot combinat la disciplinele individuale și este, de asemenea, un fost deținător al recordului la 200 de metri liber și 200 de metri combinat. A câștigat 75 de medalii în competiții internaționale puternice, inclusiv 57 de aur, 11 de argint și trei de bronz, inclusiv Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale și Campionatele Pan Pacific. Titlurile și discurile sale au câștigat premiul World Swimmer of the Year de 6 ori și American Swimmer of the Year de 8 ori. Succesul său fără precedent la Jocurile din 2008 i-a adus și titlul de Sportiv al Anului.

După Beijing din 2008, înotătorul a creat Fundația Michael Phelps, care se concentrează pe dezvoltarea înotului și promovarea unui stil de viață sănătos. Munca sa în fundație este și mai tangibilă, după ce la sfârșitul Jocurilor de la Londra 2012 s-a încheiat cariera celui mai de succes olimpic din toate timpurile. Deși are mulți ani în față pentru înot, el afirmă că a realizat deja mai mult decât oricine altcineva și și-a îndeplinit obiectivele personale, nemaiavând niciun sens în a concura cu tot ce este posibil în înot. Poate că aceasta este o decizie bună din partea lui, pentru că se oprește în vârf, dar sportul în sine pierde foarte mult renunțând la cel mai bun atlet al său.

Poate surprinzător pentru toți fanii și profesioniștii, Baltimore Bullet și-a anunțat revenirea în 2014, după o absență de aproape doi ani de la forurile majore de înot. Prima apariție a lui Phelps este pe 24 și 26 aprilie la Mesa, Arizona, unde va concura la 100 de metri fluture și 50 și 100 de metri liber. În primul start la Rio (ștafetă 4x100 metri), Phelps a început pe locul 2 în echipa SUA și împreună cu colegii săi au câștigat o altă medalie de aur olimpică - recordul său pe locul 19. Apoi a luat aurul la 200 m bras și 200 m ștafetă, precum și 200 m fluture, obținând ceva fără precedent - 24 de medalii olimpice de aur, împreună cu 4 olimpiade consecutive.

Michael Phelps s-a născut și a crescut în Rogers Forge, Towson, Maryland. A început să înoate la vârsta de șapte ani, parțial din cauza influenței surorilor sale și, în parte, pentru a-și cheltui energia. A fost diagnosticat cu hiperactivitate. La vârsta de 10 ani, el a stabilit o serie de recorduri naționale din SUA în grupa sa de vârstă. Apoi s-a alăturat Clubului acvatic din North Baltimore, antrenat de Bob Bauman. O serie de alte recorduri au fost doborâte de Michael Phelps, culminând cu calificarea la Jocurile Olimpice de vară din 2000. La acea vreme, Michael avea doar 15 ani, devenind cel mai tânăr înotător american din istoria de 68 de ani a echipei olimpice masculine de înot din SUA. La Jocuri, Phelps a ajuns la finala de 200 m fluture, nereușind să câștige o medalie, terminând pe locul cinci.

În 2001 la Campionatele Mondiale de Sporturi Nautice, Gloanța Baltimore face primul său record mondial la 200 m fluture. Avea atunci doar 15 ani și 9 luni, făcându-l cel mai tânăr înotător care a doborât un record mondial. Michael Phelps bate recordul lui Ian Thorpe („Torpedo”), care avea 16 ani și 10 luni când a stabilit recordul la 400 de metri liber.