phelps

Phelps este cel mai de succes sportiv la Jocurile Olimpice cu 14 medalii de aur

25 de recorduri mondiale și 33 de europene au fost doborâte în cele nouă zile ale turneului de înot de la Beijing. Michael Phelps a intrat în istorie cu cele opt medalii de aur. Americanul este eroul olimpiadelor cu opt medalii de aur fără precedent, cu care și-a îndeplinit obiectivul de a îmbunătăți recordul lui Mark Spitz de șapte titluri din Jocurile de la München din 1972. Phelps este cel mai de succes sportiv din istoria Jocurilor Olimpice cu 14 medalii de aur - 6 la Atena și 8 la Beijing. În doar două dintre discipline, Michael Phelps s-a confruntat cu o competiție dură și a câștigat cu o mare șansă. Ștafeta în 4 și 100 de metri liber a fost cea mai dramatică, când Jason Lezak l-a depășit literalmente pe titularul recordului mondial Alain Bernard cu ultima atingere și a dat victoria ștafetei SUA. Celălalt moment critic pentru Phelps a fost înotul de 100 de metri fluture, când Milorad Cavic a câștigat o sutime pe sârb.

Japonezul Kosuke Kitajima este celălalt erou al turneului de înot de la Beijing. Kitajima, denumit adesea japonezul David Beckham, a câștigat aurul la 100 și 200 de metri bras și și-a apărat titlurile la ambele discipline la Jocurile de la Atena. Cu acest succes, japoneza este acum cea mai de succes brunetă olimpică din toate timpurile. Cea mai atractivă disciplină - 100 de metri liber, a devenit un duel între francezul Alain Bernard și australianul Eamon Sullivan. Cei doi au făcut un total de trei corecții la recordul mondial, dar în momentul decisiv - finala disciplinei, mai rapid

a fost Alain Bernard și a câștigat titlul olimpic. Fosta iubită a lui Eamon Sullivan, australiana Stephanie Rice, a câștigat trei medalii de aur. Surprinzător de bună pentru vârsta ei a fost americanul Dara Torres, în vârstă de 41 de ani, care și-a încheiat participarea la Beijing cu trei medalii de argint și un total de 12 medalii de la cinci olimpiade. Așa că a stabilit un record pentru înotul femeilor americane.

Cei patru reprezentanți bulgari de la Beijing au evoluat relativ cu succes și așa cum era de așteptat. Avea cele mai mari așteptări de la Mihail Alexandrov. El
a justificat oarecum speranțele unei performanțe bune. Alexandrov nu a reușit să ajungă la finala de la Beijing, dar a făcut trei corecții la recordurile naționale la 100 și 200 de metri bras și 200 de metri la un loc. Alexandrov a îmbunătățit de două ori realizarea Bulgariei la 100 de metri bras și a rămas pe locul 11 ​​în clasament. La 200 de bras a evoluat mai slab, ocupând locul 24, iar în ultima sa disciplină 200 combinate a rămas pe locul 20 în 13 sutimi din semifinale. Nina Rangelova poate fi, de asemenea, mulțumită de performanța sa. Și-a îndeplinit obiectivul - să-și îmbunătățească propriul
record național la 200 de metri liber (feminin), deși nu a reușit să depășească seria disciplinei. Se așteptau mai multe de la Georgi Palazov, care a înotat sub posibilități și nu a reușit să stabilească recorduri naționale la 100 și 200 de metri fluture. De asemenea, Petar Stoychev nu a reușit să stabilească un nou record național la 1500 de metri liber. Această disciplină a fost mai degrabă o încălzire înainte de maratonul de 10 km în patru zile.