Real (Madrid) continuă să-și învingă rivalii fără compromisuri. În această seară, „baletul alb” l-a învins pe Atletico cu 4: 1 în derby-ul capitalei. Aceasta poate fi cu greu o mare surpriză, având în vedere că „los colchoneros” nu au câștigat: „clubul regal” de 12 ani.

atletico

Începutul meciului a fost mai mult decât optimist pentru „saltele”, care au preluat conducerea în minutul 15. Naționalul spaniol de tineret Adrian a invadat terenul adversarului, a făcut o frumoasă pasă dublă cu Diego și a marcat mingea în plasă - 0: 1.

Cu toate acestea, bucuria „roș-albilor" nu a durat mult. În minutul 21, portarul Atletico Thibaut Courtois, care a fost transferat de la Chelsea, l-a împiedicat pe Karim Benzema în zona de penalizare și a primit un cartonaș roșu direct. Real a câștigat un penalty joc, dar nu a reușit să salveze șutul lui Ronaldo de la punctul de penalizare.

Lăsați cu un bărbat mai puțin, jucătorii Atletico au jucat destul de organizați și uniți în apărare, dar „scânteia” ofensivă din performanța lor s-a pierdut.

Real a folosit acest lucru și după pauză și-a impus voința. Imediat după pauză, Di Maria a adus „baletul alb” înainte, detectând o pasă strânsă de la Ronaldo.

În minutul 65, Higuain, care a intrat ca rezervă, a decis practic meciul. L-a apăsat pe Godin, l-a forțat să greșească, a luat mingea și a străpuns-o pe lângă Asenjo.

Cu puțin înainte de final, Godin s-a arătat din nou sub aspect negativ, după ce a împiedicat berbecul lui Real, care s-a desprins de ușă. Uruguayanul a primit, de asemenea, un cartonaș roșu, iar „albii” - un al doilea penalty. Ronaldo l-a executat și de data aceasta nu a greșit, formând finalul 4: 1.

Succesul îi garantează Realului că va rămâne pe primul loc după această rundă, indiferent de rezultatul urmăritorului Barcelona.

REAL - ATHLETICS 4: 1

Real: Casillas, Marcelo, Ramos, Pepe, Diara, Kedira, Alonso, Ronaldo, Ozil, Di Maria, Benzema;

Atletico: Courtois, Filipe, Dominguez, Godin, Perea, Gabi, Asunsao, Turan, Diego, Salvio, Adrian.