Senegalul a pierdut cu Nigeria 1-2, dar ambele echipe s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii a Națiunilor.

11:02 | 1 februarie 2006.

avansat

Senegalul a avut avantajul, dar Lamine Diata a ratat o bună ocazie după o lovitură de cap. Puțin mai târziu, El-Hadji Diouf a lovit bara transversală după o lovitură de cap.

Cu toate acestea, Senegal a preluat conducerea în minutul 58. Diouf l-a scos pe Henri Camara, al cărui șut a fost blocat de portarul nigerian Eniema, dar Suleiman Camara a marcat mingea.

În minutul 78, Obafemi Martins a profitat de o greșeală a portarului Senegalului - Tony Silva și a marcat de la distanță cu capul. La sfârșitul meciului, atacantul Inter a revenit complet marcând după o centrare a lui Nvanku Kanu.

Victoria garantează primul loc în grupă pentru Nigeria, ceea ce înseamnă un meci în sferturile de finală cu Tunisia. Senegalul, care a terminat pe locul doi, va juca Guineea.