Senegalul se califică pentru acest sfert de finală a Cupei Africane a Națiunilor din acest an.

află

Echipa a înregistrat a doua victorie în grupa B după ce a învins Zimbabwe cu 2-0. Astfel, echipa are deja un atu de 6 puncte și nu poate fi mutată de pe primul loc.

Exact pentru succes au fost „Lions of Teranga”: Sadio Mane în 9 și Henri Saive în 13 minute.

Meciul a început mai mult decât bine pentru senegalezi, care au preluat rapid un avans de două goluri. În minutul 9, Balde Keita a lansat o pasă ascuțită pe pământ, iar Sadio Mane pe stâlpul din spate a prins mingea aproape de ușă pentru 1: 0.

Doar patru minute mai târziu, Henri Saive, cu o performanță minunată dintr-un fault de aproximativ 25 de metri, nu i-a lăsat o șansă portarului pentru 2: 0.

Vulturii cartaginezi cu un succes puțin așteptat împotriva lui Marez și a companiei

Un autogol și un penalty au soluționat disputa dintre cele două echipe

Senegalul a continuat să controleze evenimentele de pe teren în a doua repriză și a putut atinge cu ușurință cel de-al treilea obiectiv.

La final, meciul s-a încheiat fără mai multe goluri, iar Senegalul cu 6 puncte rămâne în fruntea clasamentului și este deja un participant sigur în următoarea fază a turneului.

Zimbabwe, pe de altă parte, a câștigat 1 punct până acum și ocupă ultima poziție a 4-a și va trebui să caute succes obligatoriu în ultimul său meci cu Tunisia dacă vrea să joace în sferturile de finală.