Americanul Alison Risk a câștigat turneul de iarbă de la WTA International din 's-Hertogenbosch (Olanda). Ea a reușit să acopere cinci puncte de meci înainte de a transforma favorita acasă și liderul schemei Kiki Bertens după 0-6, 7-6 (3), 7-5.

risk

Finala a durat 2 ore și 16 minute. Bertens a luat 10 din primele 11 jocuri și a fost văzut ca câștigător. Risk a reușit să facă două descoperiri și să scurteze scorul în setul secund la 4-5. A salvat cinci puncte de meci la serviciu, trei la 4-5 și două la 5-6.

Adrian Manarino a ridicat primul său trofeu ATP la 's-Hertogenbosch

Francezul în vârstă de 30 de ani l-a învins în finală pe australianul Jordan Thompson

În tiebreak, Risk a avut inițiativa și a marcat meciul în setul trei. Bertens a scos cu 3-1, dar apoi câștigătorul a fost mai precis. Un fapt interesant este că punctele din meci sunt 98-93 pentru Bertens.

Alison Risk a ridicat un al doilea trofeu WTA în cariera ei. Acum cinci ani, la Tianjin (China), ea a rupt o serie de șase finale pierdute.

Înainte de 's-Hertogenbosch, ea era №61 în lume. În primul lor meci din Olanda, Risk a avut un timp foarte dificil cu ceha Karolina Muhova cu 6-7 (4), 6-3, 6-2 după două ore de joc. După pauze ploioase, Alison a jucat două jocuri vineri, câștigând împotriva Polonei Herzog (Slovenia) cu 6-4, 7-6 (5) și împotriva Ekaterinei Alexandrova (Rusia) cu 7-5, 6-3.

Carolyn Garcia a câștigat titlul la Nottingham

Meciul a durat 2 ore și 38 de minute

Sâmbătă a fost un alt joc lung pentru Risk. Rusul Veronika Kudermetova a fost rupt după 2 ore și 12 minute cu 6-4, 3-6, 7-6 (5).

Anul trecut turneul de la 's-Hertogenbosch a fost câștigat de Alexandra Krunic (Serbia), iar în 2017 de Annette Kontaveit (Estonia).