Atacantul Barcelonei David Via a marcat al treilea gol pentru catalani după o pasă a lui Lionel Messi în minutul 69 al finalei Ligii Campionilor împotriva lui Manchester United, cu care Barça conduce deja 3: 1. Primul pericol serios în fața uneia dintre cele două porți a venit în minutul 16, când Xavi l-a adus pe Sergio Busquets într-o poziție excelentă de tragere, dar șutul său final s-a îndepărtat la câțiva centimetri de poartă. Treptat, Barcelona a luat inițiativa în mâinile sale și s-a stabilit lângă zona de penalizare a britanicilor. În minutul 20, David Via și-a încercat norocul cu un șut magnific din arc în fața suprafeței de penalizare United, dar acesta nu a fost suficient de precis și a zburat pe lângă ușa păzită de Edwin van der Sar. Șapte minute mai târziu, rezultatul lui Wembley a fost în cele din urmă deschis și golul a fost logic în ușa lui United. Greșeala lui Giggs i-a permis lui Xavi să se combine cu Pedro, care a tras și a trimis mingea în plasa adversă pentru 1: 0. În minutul 33 după o pasă dublă cu Giggs Wayne Rooney a marcat un gol pentru campioana Angliei. În minutul 54, însă, Lionel Messi a avansat netulburat și cu un șut superb de departe nu a lăsat șanse pentru Van der Sar. În minutul 69, David Viya, cu un șut minunat de la marginea suprafeței de pedeapsă, a condus echipa sa cu 3: 1.