Echipa lui Svetkavitsa a câștigat barajul pentru a intra în grupa A, învingându-l pe Etar cu 3: 1 pe stadionul Hadji Dimitar din Sliven.

pentru

Succesul este istoric pentru clubul din Targovishte, care va juca pentru prima dată în istoria sa de aproape 90 de ani în elită.

Cu toate acestea, există încă o condiție importantă care trebuie îndeplinită pentru ca toată lumea din Svetkavitsa să fie pe deplin mulțumită - BFU să acorde clubului o licență pentru grupul „A”.

Meciul a început într-un vârtej, când „violeta” a ajuns la deschiderea rezultatului în minutul 5. Baev a centrat în dreapta pe Kanev, care s-a aruncat și a prins mingea în plasă cu piciorul.

Douăzeci de minute mai târziu, Svetkavitsa a restabilit status quo-ul după ce Valev a tras trei jucători de la Veliko Tarnovo, a readus mingea la punctul de penalizare și de acolo Genov a egalat.

Întoarcerea completă a devenit un fapt la începutul reprizei a doua, când Stoyanov a prins mingea cu capul în bara transversală și de acolo în ușa lui Etar când a trecut Genov.

Totul a devenit clar în minutul 3 al timpului adăugat, când într-un contraatac al lui Svetkavitsa Shokolarov a marcat pentru 3: 1 final.

Celălalt baraj pentru grupul „A” dintre Vidima-Rakovski și Sportist (Svoge) va fi jucat pe 26 iunie.