Echipa lui Atalanta și-a luat joc de Lecce într-un meci din etapa a 26-a din Serie A. Echipa din Bergamo și-a învins gazda cu 7: 2.

fost

Astfel, „Bergama” a recâștigat conducerea cu 6 puncte asupra romilor în lupta pentru Top 4, adunând 48 de puncte. Lecce a rămas pe locul 16, cu doar 25 de puncte după 26 de jocuri jucate.

La pauză, rezultatul a fost egal - 2: 2, deși oaspeții au preluat conducerea cu două goluri diferență.

Cu un autogol al lui Donati și un gol al lui Zapata, „Bergamas” a condus cu 2-0 după 22 de minute de joc.

Donati a ripostat pentru greșeala sa cu un gol pentru 2: 1, înainte ca Ricardo Saponara să restabilească egalitatea.

Papu Gomez de la Atalanta: Să sperăm că nu vom face o schimbare împotriva Valencia

„Am jucat un prim joc grozav”

În a doua repriză oaspeții au marcat 5 goluri fără răspuns. Duvan Zapata a marcat încă două pentru a-și forma hat-trick-ul, iar Josip Ilicic a urcat la 5: 2.

În minutul 87, Muriel a fost scos singur împotriva gardienilor lui Lecce, dar în șutul său inițial a lovit bara transversală. Cu toate acestea, în a doua sa încercare, el nu a greșit cu 6: 2.

În ultimul minut al meciului, Malinowski a fost găsit de Mario Pasalic de peste 25 de metri, l-a împușcat pe portarul Gabriel pentru finalul 7: 2.

Înfrângere la Milano! Atalanta cu un picior în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după un gol

„Liliecii” nu au reușit să se opună bergamasilor, care au dat dovadă de joc excepțional