fenomenală

Cel mai bun jucător de tenis nostru Grigor Dimitrov și-a repetat realizările istorice din carieră. El l-a învins pe David Goffen cu 6-3, 6-2, 6-4 în 2 ore și 12 minute și s-a calificat în ½ finala Australian Open.

Astfel, Grigor a ajuns la această etapă pentru a doua oară într-un turneu de Grand Slam după ½-finala de la Wimbledon din 2014.

Dimitrov, pe locul 15 în schemă, l-a învins pe belgian pentru a doua oară la unul dintre cele mai prestigioase turnee din lume după 0: 6, 6: 3, 6: 4, 6: 1 în runda a treia a SUA Deschis în 2014.

Haskovo are încă 3 victorii împotriva lui Goffen - toate în 2010, dar în turnee de categorie inferioară.

În semifinale, Grigor îl va întâlni pe Milos Raonic sau Rafael Nadal.

În caz contrar, Grisho a făcut o dublă greșeală în pasul său de deschidere în meci, dar după o serie de servicii excelente a luat 15 jocuri, scrie Sportal.bg. Dimitrov a câștigat prima pasă a adversarului său în meci și a confirmat cu ușurință descoperirea pentru un avans timpuriu de 3: 0. Goffen a câștigat al doilea joc de serviciu în meci la zero și imediat după aceea a reușit să întoarcă progresul. Acest lucru s-a întâmplat într-un joc destul de lung și contestat, în care Grigor a reușit să reflecte trei puncte de întrerupere, dar în a patra ocazie pentru Goffen, bulgarul a scos mingea din față. Cu un joc de zero, belgianul a egalat pentru 3: 3, iar în următoarea sa pasă Dimitrov a pierdut până la 15:30, dar cu trei puncte consecutive a oprit seria adversarului său și a ieșit din nou în față în rezultat. În cel de-al optulea joc, Grigor a atins punctul de întrerupere cu un câștigător extraordinar minunat, dar Goffen a scăpat cu un as. Greșelile de primăvară ale belgianului i-au adus trei noi șanse lui Dimitrov să pătrundă. La următoarea ocazie, Goffen nu a durat, a scos mingea din spate și Dimitrov a încercat pentru 5: 3. Servind pentru set, Grigor a înfruntat un punct de întrerupere la 30:40, dar a scăpat cu un serviciu bun. Apoi a câștigat primul său setball cu as Grigor și s-a realizat după o ieșire din dreapta lui Goffen.

În setul secund, Grigor, precum și în prima parte, a făcut o descoperire timpurie, dar imediat după aceea a jucat cel mai slab joc de serviciu de la începutul meciului, iar Goffen a egalat cu 1: 1. În următorul joc ambii jucători de tenis au făcut multe greșeli, dar Dimitrov a atins din nou puncte de descoperire, iar Goffen nu a putut rezista în cele din urmă - 2: 1 pentru bulgar. De data aceasta prima noastră rachetă a reușit să consolideze progresul, iar avantajul său a fost de 3: 1. În al șaselea joc, Grigor a avut probleme cu pasul său și a trebuit să salveze până la 30:40. Grigor a reușit să lupte pentru joc și a preluat conducerea cu 4: 2. Jocul ezitant al lui Goffen în acele minute i-a ajutat lui Dimitrov să facă o nouă descoperire și la 5: 2 Haskovo a fost foarte aproape de a câștiga al doilea set. Al optulea joc al setului secund a fost destul de dificil pentru Dimitrov, care a trebuit să salveze puncte pentru o descoperire. Cu toate acestea, greșelile lui Goffen au facilitat sarcina lui Haskovo și a închis partea cu 6: 2.

În al treilea joc, Grigor a fost din nou în top. A ratat două puncte de meci la 5: 3, dar și-a dus strălucitor pasul la zero pentru 6: 4 și victoria istorică.