Prima noastră rachetă nu i-a lăsat nicio șansă lui Richard Gasquet

melbourne

Getty Images/Guliver

Reuters

Grigor Dimitrov continuă cu marea sa performanță pe teren. Cel mai bun jucător de tenis bulgar se califică în 1/8 de finală a Australian Open după un succes de trei seturi asupra lui Richard Gasquet. Prima noastră rachetă l-a învins pe francez cu 6: 3, 6: 2, 6: 4 în puțin peste 2 ore și a aranjat un meci în faza următoare cu Denis Istomin (Uzbekistan).

Gasquet s-a bucurat de cinci succese consecutive împotriva lui Dimitrov până în 2015, dar în octombrie 2016 Grisho l-a învins la Shanghai și astăzi a depersonalizat din nou fostul би7 din lume.

Primul set
Meciul nu a început în cel mai bun mod pentru Grigor, care a făcut o descoperire în al treilea joc. Cu toate acestea, prima noastră rachetă a arătat un psihic excepțional și a câștigat imediat supunerea adversarului său pentru 2: 2.

În următoarele părți, jocul a fost extrem de egal, deoarece Dimitrov și Gasquet au trebuit să muncească din greu pentru a câștiga jocurile lor de serviciu. În al 8-lea, însă, a existat o descoperire și a fost pentru jucătorul de tenis bulgar. Astfel, în partea a 9-a, Grigor a servit pentru a câștiga setul. Din păcate, după o grămadă de ratări, rivalul său francez a preluat conducerea cu 40: 0. Totuși, Dimitrov nu s-a îngrijorat și a egalat. Cu toate acestea, Gasquet a ajuns la o descoperire care, însă, a fost irosită. După el a făcut la fel și Grisho, care s-a îmbunătățit la setball, dar o dublă greșeală i-a făcut o glumă proastă. După aceea, însă, cel mai bun jucător de tenis al nostru s-a apropiat bine și a luat primul set cu 6: 3.

Al doilea set
Al doilea set a început minunat pentru Grigor. Tenismena bulgară a făcut o descoperire în primul joc, care s-a solidificat și a preluat conducerea cu 2: 0. În următoarele părți, cei doi jucători și-au câștigat jocurile de serviciu, dar în fiecare dintre ei a fost clar că Dimitrov este cel mai proaspăt jucător și este doar o chestiune de timp înainte ca el să pătrundă din nou. Acest lucru s-a întâmplat în partea a 7-a, când prima noastră rachetă a rupt rezistența francezului și a preluat conducerea cu 5: 2. În al optulea joc decisiv, Dimitrov nu a lăsat nicio șansă adversarului și a făcut 6: 2, care a câștigat setul.

Al treilea set
Și a treia parte a început de minune pentru Grisho. A ajuns la o descoperire și a trecut rapid în avantaj cu un joc de 2-0. Până la final, prima noastră rachetă a demonstrat un joc matur și nu a lăsat aproape nicio șansă adversarului. În cele din urmă, spectatorii nu au văzut mai multe descoperiri în meci și Dimitrov a luat parte cu 6: 4, cu care meciul.