Cristiano Ronaldo a făcut o cerere pentru a șasea „minge de aur” după ce hat-trick-ul său pentru 3: 3 a adus un punct pentru Portugalia împotriva Spaniei în cel mai bun meci din faza preliminară anunțat anterior.

ronaldo

Meciul a fost la înălțimea așteptărilor atât a celor 43.866 de spectatori din tribunele stadionului Fisht din Sochi, cât și a milioanelor din fața televizoarelor.

Ambele echipe au câștigat patru dintre cele cinci titluri din liga majoră din 2008, Ronaldo și compania fiind actualii campioni europeni din Franța în urmă cu doi ani.

La câțiva metri de plaja Mării Negre, portughezii, conduși de omniprezentul lor căpitan, au început meciul mai energic și au tras cumva în glumă cu un avantaj în gol în rezultat.

Cristiano Ronaldo l-a păcălit pe coechipierul său din Real Madrid, Nacho, să-l lovească în suprafața de pedeapsă, a căzut și apoi a realizat cu calm penalizarea acordată de arbitrul italian Gianluca Rocky.

Spania, al cărei președinte al federației l-a concediat pe antrenorul Lopetegui cu doar o zi înainte de începerea Cupei Mondiale din cauza discuțiilor secrete cu Real Madrid, a egalat în minutul 24 prin Diego Costa.

Înainte de împușcare, existau suspiciuni că l-ar fi lovit pe Pepe în gât cu un cot, dar brazilianul naturalizat este cunoscut drept unul dintre cei mai înrăiți simulanți din fotbalul mondial, așa că arbitrul italian Gianluca Rocchi nici măcar nu a cerut prima utilizare. a sistemului VAR.arbitrii.

Un alt arbitru asistent a fost folosit pentru a verifica dacă mingea a depășit linia porții după ce a sărit de pe transversală într-un șut înfricoșător al lui Isco.

Apoi se pare că fundașul portughezului a jucat cu mâna, dar Rocky a eliminat jocul pentru a continua.

În ultimele secunde înainte de pauză, un contra rapid al portughezilor i-a adus mingea lui Cristiano Ronaldo, care a tras de la distanță.

Portarul Spaniei De Gea s-a aplecat și și-a plesnit mănușile pentru a-l apuca de cap, văzând cum rezultatul a fost 2: 1 pentru adversar.

Aparent, antrenorul Spaniei Fernando Hierro, care a fost numit la foc, a tras un cal puternic către jucătorii săi în pauză, deoarece la începutul reprizei a doua au marcat două goluri în doar 3 minute și au transformat meciul în favoarea lor .

Mai întâi, Diego Costa l-a împușcat pe Rui Patricio în minutul 55, după o lovitură liberă directă a lui David Silva și o lovitură de cap a lui Sergio Busquets.

Apoi Nacho a ripostat pentru pedeapsa naivă și cu un bătător puternic în afara suprafeței de pedeapsă a trimis mingea consecutiv atât în ​​bârne, cât și în plasă.

Totuși, ultimul cuvânt a fost pentru Ronaldo. În minutul 88, el a provocat din nou un spaniol pentru o încălcare - acest Gerard Pique și în afara suprafeței de pedeapsă.

Cu toate acestea, Cristiano a transformat de mult loviturile libere directe în „penalizări lungi”, iar această performanță a fost o adevărată capodoperă.

PORTUGALIA - SPANIA 3: 3 (2: 1). Marcatori: Cristiano Ronaldo (4-penalty, 45, 88); Diego Costa (24, 55), Nacho (58). Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia). Cartonașe galbene: Bruno Fernandes, Sergio Busquets.

PORTUGALIA: Rui Patricio, Cedric Soares (68-Joao Mario), Pepe, Jose Fonte, Rafael Guerrero, William Carvalho, Joao Moutinho, Bernardo Silva (69-Ricardo Quaresma), Gonzalo Gedes (80-Andre Silva), Bruno Fernaro.

SPANIA: David de Gea, Nacho, Gerard Pique, Sergio Ramos, Sergio Busquets, Coque, David Silva (86-Lucas Vazquez), Isco, Andres Iniesta (70-Thiago Alcantara), Diego Costa (77-Iago Aspas).

Fotbal Fotbal - Cupa Mondială - Grupa B - Portugalia vs Spania - Fisht Stadium, Sochi, Rusia - 15 iunie 2018 Portughezul Cristiano Ronaldo sărbătorește marcarea celui de-al treilea gol pentru a-și completa hat-trick-ul REUTERS/Carlos Barria

Cu două goluri ale lui Cristiano Ronaldo, Portugalia conduce 2: 1 în Spania

Vedeți echipele din Portugalia și Spania - cel mai interesant meci din grupe

Altele din fotbal

Manchester United l-a eliminat pe Liverpool pentru cupă

O lovitură liberă strălucită a lui Bruno Fernandes în minutul 78 a adus Manchester United o victorie cu Liverpool cu ​​3-2 pentru cupă. Mohamed Salah a primit o pasă perfectă de la Firmino în minutul 19 și

„Spezia” l-a chinuit din nou pe „romi”, dar a căzut, un ajutor pentru Galabinov

„Spice” -ul lui Andrei Galabinov a fost din nou pe punctul de a dezamăgi „Roma”, dar a pierdut meciul din Serie A cu 3: 4 cu golul lui Lorenzo Pellegrini în timp adăugat. Roma a preluat conducerea cu golul lui Borja Mayoral în 17

Petev este al nouălea bulgar care conduce echipa națională a unei țări străine

Doar două - Lozan Kotsev și Ivan Kolev au condus două echipe Ivaylo Petev este doar al nouălea bulgar care conduce o echipă națională străină după ce a fost numit antrenor al Bosniei și Herțegovinei

În Turcia: Galatasaray îl așteaptă în orice moment pe Ali Sow, plătind 6-7 milioane de euro

Presa turcă a anunțat că Galatasaray îl așteaptă pe atacantul CSKA Ali Sow în orice moment. Valoarea transferului este cuprinsă între 6 și 7 milioane de euro. Sivas era, de asemenea, interesat de Sow