Al nostru regretă șansa ratată, după ce au renunțat neașteptat cu ușurință fără a câștiga un set.

serviciul

Speranțele bulgare întemeiate în tenisul olimpic au eșuat în runda a doua. Tsvetana Pironkova și Grigor Dimitrov au renunțat aproape simultan și din motive identice. Ambele indică performanțele neașteptat de slabe ale loviturii inițiale pentru pierderile cu 0-2 ale Flavia Penetta (Italia) și Gilles Simon (Franța). „Primele servicii nu au intrat și pe acest trotuar este arma principală”, Tsveti și Grisho sunt unanime.

Fără avantajul lor principal pe iarba preferată de la Wimbledon, jucătorii noștri talentați au devenit nervoși, au făcut de două ori mai multe greșeli neprovocate de la adversari și, ca rezultat, au permis în mod fatal multe descoperiri în jocurile lor de serviciu.

Împotriva celor experimentați, dar depășitori, mai ales pe iarbă, italianul Pironkova a condus cu 2: 0 și 4: 2. A existat o prăbușire pentru 5: 7 și încrederea femeii din Plovdiv părea să se evapore pentru al doilea set - 1: 6.

Tsveti a marcat doar 59% din primele sale servicii, a câștigat doar 55% din puncte în prima și 27% în a doua. Indicatorii corespunzători ai Penetta: 61, 75, 50. Erori neforțate - 27 împotriva 13. În mod rezonabil, italianul a atins 14 șanse pentru o descoperire și a marcat 7 goluri. Tsveti a făcut 3 din 4 pauze și a suferit o altă eliminare olimpică în runda a doua după Beijing 2008.

„În general, nu am făcut un meci bun fără primul serviciu și cu atâtea greșeli pe iarbă este foarte greu. Am avut șanse la început, dar i-am permis să-mi dea cu ușurință două pauze înapoi și apoi a jucat perfect - a rezumat Pironkova. - Am avut dorința și puterea de a câștiga, aș fi putut juca mai bine, dar am eșuat. Sper că nu i-am dezamăgit pe mulți bulgari.

Împotriva celui de-al 14-lea din lume, francezul Grigor Dimitrov a ținut la 3: 3, apoi a permis trei descoperiri consecutive pentru 3: 6 și 0: 2. La 2: 4 în setul secund a ratat o șansă de a reveni la pauză, iar la 3: 5 a reflectat trei puncte de meci, dar a capitulat în al patrulea.

Tânărul de 21 de ani din Haskovo a făcut doar 2 contra 7 ași de Simon, 53 împotriva 68% a marcat primul serviciu și 58 împotriva 86% a câștigat piese din primul. În plus, 24 din 14 erori pentru a patra pierdere în 4 meciuri cu francezul.

"Sunt foarte dezamăgit de jocul meu. Îmi pare rău - pot să le spun oamenilor asta - a comentat Grigor. - Din problemele mele cu serviciul, au început să vină multe dintre randamentele lui, am început să pierd puncte ușoare și asta m-a costat multe jocuri. Simon este un adversar incomod, nu te lasă să intri în ritm. În tenis sunt zile proaste, întrebarea este să le limitezi și să le depășești, depășind astfel primele 10 din lume. Deja mă simt aproape de cei mai buni, dar am nevoie de perseverență. ”

Pironkova și Dimitrov așteaptă cu speranță să obțină un wild card pentru turneul de dublu mixt și sunt unanimi că ar fi minunat să jucăm împreună.