Acest lucru

Tadej Pogačar

Thaddeus Pogachar a câștigat a noua etapă a Turului Franței.

Tânărul de 21 de ani din echipa Emirates din Emiratele Arabe Unite, care participă la cea mai prestigioasă competiție de ciclism pentru primul an, a terminat primul în etapa de 153 km de la Poe la Lauren într-un timp de 3: 55,17 ore.

Al doilea a fost un alt compatriot - Primoz Roglic, care a terminat cu același timp și asta a fost suficient pentru a purta tricoul galben al unui lider în clasamentul general.

Al treilea în etapă este Mark Hirsch din Elveția, în același timp.

Roglic a ocupat clasamentul general cu un timp total de 38: 40.01, conducând cu 21 de secunde față de campionul de anul trecut Egan Bernal din Columbia.

Al treilea este Guillaume Martin din Franța, la 28 de secunde în spatele șoferului.

Pierre Gasley cu Alpha Tauri a câștigat Marele Premiu al Italiei, etapa a opta a sezonului în Formula 1.

Pilotul francez a triumfat surprinzător pe legendara pistă Monza într-un start marcat de o serie de evenimente dramatice.

Carlos Science a terminat cu McLaren la doar 4 zecimi de secundă. Lance Stroll of Racing Point a ajuns pe locul trei pe podium.

Victoria este prima pentru Gasley în Formula 1 și doar a doua din istoria „Alpha Tauri” (a doua echipă a „Red Bull”), care anterior se numea „Toro Rosso”. Succesul anterior al echipei a fost în 2008, la Monza, când a câștigat Sebastian Vettel.

Cursa din Templul Vitezei, așa cum se cunoaște pista italiană, a fost marcată de faptul că, pentru prima dată de la începutul sezonului, „Mercedes” nu a reușit să-și plaseze pilotul pe podium. Valteri Botas a terminat al cincilea și Lewis Hamilton al șaptelea.

Pilotii Ferrari Sebastian Vettel și Charles Löckler, care au avut performanțe slabe la calificare, au fost eliminați în cursă.

A existat o penalizare pentru Hamilton în cursă, precum și o suspendare temporară din cauza unui steag roșu.

„A fost o cursă nebună, pur și simplu nu știu ce să spun. Am reușit să extragem un rezultat din steagurile roșii. "De când eram copil, visam să câștig la Monza, este o pistă foarte dificilă", a comentat Gasley după finală.

Daniel Ricardo și Esteban Ocon cu Renault, Daniel Kwiat cu a doua mașină a lui Alpha Tauri și Sergio Perez (Racing Point) s-au clasat și ei în top 10. Max Verstappen nu a reușit să înscrie.

Botas a avut probleme chiar înainte de start, deoarece ieșind din gropi a pierdut controlul mașinii sale și a trecut prin chicanes. După start, finlandezul nu a reușit să rămână aproape de Hamilton și a fost depășit de piloții McLaren Carlos Sainz și Lando Norris, după care s-a scufundat pe poziția a șasea.

În cel de-al optulea tur, Sebastian Vettel a devenit primul care a renunțat. S-a desprins un element din aripa din spate, după care germanul nu și-a putut controla mașina și s-a întors la boxe.

Charles Leclerc a fost primul care a intrat în boxe în turul 18, dar doar trei minute mai târziu Kevin Magnussen a fost eliminat cu Haas. Acest lucru a dus la o mașină de siguranță pe șină, iar liderul Hamilton a intrat imediat pentru a-și schimba anvelopele. Cu toate acestea, nimeni altcineva nu a reacționat, iar mai târziu administratorii au anunțat că investighează intrarea campionului mondial deoarece boxul a fost închis.

Toți ceilalți au intrat în gropi în turul 23, iar în runda următoare Charles Löckler a pierdut controlul mașinii sale pe colțul Parabolica și s-a prăbușit în pereții de protecție. Acest lucru a dus la steagul roșu și cursa a fost oprită.

Imediat după aceea, comisarii au anunțat că Hamilton a fost pedepsit intrând în cutie și rămânând 10 secunde. La repornire, Hamilton și-a executat sancțiunea și s-a întors la coada grupului. El a reușit să facă cel mai rapid tur și să se întoarcă în zona punctelor, dar nu a existat nicio ocazie pentru mai multe.

În frunte, Gasley a reușit să oprească atacurile lui Sainz, deși în ultima tură cele două au fost separate de mai puțin de o secundă.