Gimnastele bulgare - femei, fete individual și un ansamblu de fete în competiția pentru all-around și echipă la turneul internațional în curs „Cupa Sofia” din sala „Sofia” au câștigat un set complet de medalii.

volozhanina

Tatiana Volozhanina a câștigat titlul, iar Lachezara Pekova a câștigat o medalie de bronz în feminin.

Volozhanina, care joacă în cursă cu o boală virală, a arătat combinații grozave și a terminat cu un total de 72.100 de puncte. A primit scoruri de 18.200 pe cerc, 18.900 pe minge, 18.100 pe bat și 16.900 pe panglică.

Lachezara Pekova, absolventă a lui Neshka Robeva, s-a descurcat excelent în a doua zi și a ocupat locul al treilea în general cu 65.700 de puncte. A fost evaluat cu 16.650 pe cerc, 17.350 pe minge, 17.100 pe bat și 14.600 pe panglică.

Locul al doilea a revenit Rusiei Arina Romanova cu 68.250 de puncte (18.200, 17.600, 15.150, 17.300).

Alți doi bulgari au participat la turneu, dar au rămas în afara clasamentului oficial. Vaya Draganova are un total de 64.500 de puncte și Joana Nikolova cu 63.600 de puncte.

Conform regulamentului pentru finală, se pot califica două gimnaste din fiecare țară. Astfel, Tatiana Volozhanina va juca în toate cele patru finale, Lachezara Pekova este finalistă la lilieci și panglică, iar Vaya Draganova la cerc și minge.

Katrin Tsoneva a câștigat o medalie de argint la toate fetele, iar Stiliana Nikolova a câștigat o medalie de bronz.

Tsoneva a obținut un total de 65.850 de puncte după ce a primit scoruri de 16.200 pe coardă, 17.550 pe minge, 16.000 pe lilieci și 16.100 pe panglică. Nikolova are 63.750 de puncte (16.650, 17.050, 14.800, 15.250).

Campioana din toate timpurile este rusul Vladislava Sharonova, cu un total de 67.250 de puncte.

Conform regulamentului, în finala de mâine pentru fete, se va califica câte o gimnastă din fiecare parte. Astfel, Bulgaria va fi reprezentată pe o frânghie de Stiliana Nikolova, pe o minge de Eva Brezalieva, pe lilieci de Valeria Vatova și pe o panglică de Katrin Tsoneva.

La echipa de fete, bulgarii Eva Brezalieva și Katrin Tsoneva de la prima echipă a țării au câștigat o medalie de bronz cu un total de 127.250 de puncte.

Pe primul loc este Rusia cu 140.000 de puncte, iar pe al doilea este Belarusul cu 128.750 de puncte.

Ansamblul de fete a câștigat o medalie de bronz în general. Echipa formată din Monika Zarkova, Margarita Vasileva, Alexandra Kyoseva, Janina Georgieva, Karina Dimitrova, Anelia Zhelyazkova și Yana Momchilova a adunat un total de 32.100 de puncte. Ieri bulgarii au primit 17.450 de puncte pentru performanța lor pe cinci cercuri, iar astăzi au fost evaluați cu 14.650 pe cinci benzi, după ce au făcut greșeli. Fetele lui Vyara Vatashka și Tsvetelina Naidenova s-au calificat mâine la ambele finale.

Campionul din toate categoriile este ansamblul Rusiei cu 40.250 de puncte (22.150 pe cinci cercuri și 18.100 pe cinci panglici), iar pe locul al doilea este Belarusul cu 36.200 (20.950 și 15.250).

Astfel, soldul turneului de astăzi este de șase medalii pentru Bulgaria - 1 de aur, 1 de argint și 4 de bronz.