• Alții
  • Fotografie
  • DirTV

Tunisia și RD Congo se califică pentru eliminări

Tunisia și RD Congo avansează la Cupa Africii a Națiunilor după o remiză de 1-1.

tunisia

Astfel, Tunisia s-a situat în fruntea clasamentului cu 5 puncte, RD Congo are 3, dar o diferență de goluri mai bună decât Capul Verde. Celălalt meci dintre Capul Verde și Zambia s-a încheiat fără goluri, ceea ce i-a dat afară din turneu împreună.

Atacantul lui Ludogorets Younes Hamza a apărut pe teren în minutul 74 pentru echipa tunisiană, în locul lui Ahmed Akaishi. Akaishi a marcat pentru Tunisia în minutul 31, dar în a doua repriză Jeremy Boquila a egalat.

Cu aceste rezultate, Tunisia va juca cu gazdele din Guineea Ecuatorială, potrivit unui program din Ebibain, dar organizatorii ar putea face o schimbare. RD Congo își va întâlni vecinii din Congo într-un alt sfert de finală.

Capul Verde, pentru care jucătorul CSKA (Sofia) Luis Suarez Platini a rămas pe bancă, a dominat Zambia în perioade mari de meci, dar nu a reușit niciodată să o materializeze.

Zambienii, care sunt campioni din 2012, sunt eliminați pentru al doilea an consecutiv în faza grupelor.