Victoria Tomova a câștigat remiza principală a turneului de la Linz (Austria). Competiția are un fond de premii de 250 de mii de dolari și este una dintre cele trei din această categorie, care se desfășoară săptămâna aceasta.

sofia

Start cu succes pentru Tomova în Austria

Bulgarul a câștigat opt ​​meciuri consecutive în meci

Astăzi bulgarul №1 va juca cu rusoaica de 17 ani Sofia Zhuk. Sâmbătă, Tomova a învins-o pe compatriota lui Zhuk, Polina Monova, cu 6-3, 6-0.

Ieri Victoria a făcut un pas decisiv pentru a ajunge printre cei 32, eliminând pe №7 în calificări, belgiană Marina Zanevska cu 5-7, 6-3, 6-2. Din păcate, bulgara a pierdut primul set cu o pauză târzie, dar apoi a fost nemiloasă. Ea a dat în total cinci jocuri adversarei sale până la sfârșitul meciului.

Sofia Zhuk este cu 4 locuri mai mare decât Tomova în clasamentul UTA. Cei doi nu s-au mai întâlnit până acum.

Liderul schemei de la Linz este slovaca Magdalena Ribarikova, care a avut un sezon de iarbă foarte puternic în iunie. №2 este ceha Barabara Stritsova.