Antrenorul lui Levski, Petar Hubchev, are în vedere să facă mai multe schimbări în linia de start a „blues-ului” pentru gospodăria cu Marea Neagră, a aflat Sportal.bg. După cum se știe, campionii de 26 de ori au terminat 2: 2 cu CSKA-Sofia în ultimul meci înainte de pauză din cauza echipelor naționale. Apoi, absolvenții lui Hubchev au condus cu două goluri, dar prea elementare au ratat victoria, ceea ce ar lăsa echipa în fruntea clasamentului, dând încredere jucătorilor. Acest lucru nu s-a întâmplat, iar multe din lucrurile din partea a doua a meciului cu „roșii” nu le-a plăcut antrenorul.

pentru

Și-a dus echipa într-o tabără din Dobrinishte, unde nu a reușit să lucreze cu toți jucătorii, dar i-a văzut pe cei care erau considerați titulari înainte de sezon și acum își așteaptă șansa.

Primul dintre ei este Nikolai Mihailov. Paza a dat stabilitate apărării albastre în primăvară, după ce a slăbit 18 kilograme în două luni, jucând 15 jocuri consecutive. Apoi a intrat într-o formă bună, ceea ce l-a adus înapoi la echipa națională, iar antrenorul a fost Hubchev. Interesant este că portarul în vârstă de 31 de ani a păstrat ultimele două meciuri ale Bulgariei cu Hubchev la cârmă și cu salvări în minutul 90 împotriva Muntenegrului (1: 1) și Kosovo (1: 1) chiar a salvat echipa de pierdere. În vară, însă, odată cu sosirea medaliatului cu bronz din SUA '94 și atracția lui Milan Mijatović, Mihailov a stat pe bancă, iar în acest sezon încă nu există niciun minut din cele 12 meciuri disputate. Acest lucru l-a privat de o convocare pentru echipa națională în meciurile din trecut cu Anglia (0: 4) și Eyre (1: 3).

Este adevărat că Niki Mihailov nu a intrat într-o formă optimă la tabăra din Austria, după care a fost accidentat înainte de începerea sezonului, ratând primele cinci jocuri. În această perioadă, Mijatovic și-a asumat șansa și a devenit titular pentru Levski. Muntenegrul a înscris 14 goluri din 12 meciuri, șapte dintre ele în Liga efbet și șapte în AEK (Larnaca) în Europa League. Mihailov Jr. a ridicat nivelul de pregătire în ultimele săptămâni, ceea ce a fost remarcat de Hubchev, care se gândește serios să îl readucă în echipă.

Mijatović s-a antrenat cu echipa doar în ultimele două sesiuni de antrenament ale derby-ului, întrucât a făcut parte din echipa muntenegreană. Portarul a jucat 45 de minute în control cu ​​Ungaria (2: 1), începând ca titular, iar în calificarea europeană cu Cehia (0: 3) a rămas pe bancă înainte de tot meciul. Fostul gardian din Liverpool, Twente, Verona, Mersin și Omonia (Nicosia) era de așteptat să aibă o șansă împotriva lui Tsarsko Selo și Vitosha (Bistrița), dar, în mod surprinzător, nu a existat niciunul.

Totuși, împotriva celor din afară, Deni Alar a avut ocazia să vină în vară pentru a-l înlocui pe golgheterul campionatului Stanislav Kostov. Jucătorul de 29 de ani a luat chiar tricoul cu legendarul nouă al lui Levski. Austriecul a debutat cu un gol frumos în Europa League după doar câteva minute de joc. Berbecul, care ratase toate pregătirile, a început să conducă atacul fără a fi complet pregătit. El s-a distins cu două pase importante împotriva lui Eter și AEK Larnaca, care au schimbat istoria primei părți a sezonului de la Sofia. Cu toate acestea, Nigel Roberta, care a sosit pentru rezerva sa, a profitat de ocazii, intrând în locul lui Alar împotriva lui Tsarsko Selo (2: 0) și Vitosha (4: 0), semnând și arătând jocuri semnificativ mai bune. Tânărul a devenit titular în următoarele meciuri, aducând victoria cu 1: 0 împotriva lui Loko (Pd) și marcând în derby-ul cu CSKA-Sofia, unde pasul său pentru un posibil 3-0 s-a dovedit a fi fatal pentru rezultatul Meci.

La lagărul din Dobrinishte Alar a rezistat tuturor încărcăturilor cerute de antrenor, apoi a marcat două goluri pentru victoria cu 4-0 asupra FC Emirates. Echipa națională din Curacao a lipsit în ultimele două săptămâni din cauza angajamentelor cu tricoul național pentru meciurile cu Haiti, la care nu a participat. Prin urmare, Alar este așteptat să se întoarcă din primul minut al „Gerenei” împotriva Mării Negre, conducând atacul campioanelor de 26 de ori.

Fundașul Holmar Ejolfsson face tot posibilul pentru a conduce apărarea lui Levski. Naționala islandeză se antrenează 100%, dând tot ce este mai bun, și a jucat, de asemenea, 90 de minute complete împotriva FC Emirates. Acest lucru s-a întâmplat după o pauză de un an. Accidentarea gravă primită pentru Cupa Bulgariei în octombrie anul trecut împotriva „marinarilor” s-a calmat, însă forma apărătorului este încă departe de nivelul cerut. Ideea și dorința lui Hubchev este să înceapă să parieze mai mult pe Holmar, care va trebui să fie partener cu Nuno Reish. Adversarul „blues-ului” de duminică este insidios și Hubchev ezită dacă să facă schimbări în apărare sau să parieze din nou pe Yannis Kargas, deși nu este mulțumit de performanțele sale împotriva „roșilor”, unde este vina pentru primul gol.

Dilema este că Holmar nu este în formă să joace ca titular sau ca 90 de minute într-un meci oficial, dar acest formular poate fi returnat doar cu meciuri. Cu toate acestea, va începe să aibă o șansă acum, deoarece îi va lua cel puțin două luni să fie în formă optimă, potrivit lui Hubchev. Specialistul nu a uitat că în cele două meciuri în care a făcut o rotație în centrul apărării - Levski a primit 7 goluri către „Gerena”, înregistrând înfrângeri cu 0: 4 de la AEK (Larnaca) și 1: 3 de la Beroe.