Gabriel Evtimov a câștigat primul turneu al Lanțului Național de Tenis 17+ în „Santa Marina” din Sozopol

câștigat

Gabriel Evtimov a devenit campion al primului turneu al Lanțului Național de Tenis 17+ pentru acest an, care a avut un fond de premii de 1000 BGN și s-a încheiat astăzi pe terenurile satului de vacanță „Santa Marina” din Sozopol. În finala single-ului Evtimov l-a învins pe Ivelin Kolev cu 4: 2 4: 0, apoi și-a dublat succesul la dublu, unde în tandem cu Rusi Gyurov a câștigat împotriva lui Yosif Mihailov și Bogdan Vladimirov cu 4: 2 4: 2. Turneul de la Sozopol s-a desfășurat în condiții excelente, oferit de gazdele de la „Santa Marina”, și cu foarte multe emoții, oferind tenis de calitate și meciuri disputate.

Pe drumul spre titlu, Gabriel Evtimov a avut cel mai greu timp în prima rundă, unde într-un meci extrem de contestat l-a învins pe Dimitar Dimov cu 2: 4 5: 4 (4) 10: 6. Finala a început de asemenea în mod egal, cu 2: 2 în primul set, Ivelin Kolev a ratat o ocazie de descoperire, după care Evtimov a luat toate jocurile până la finalul meciului. Competiția de dublu a fost și mai contestată, întrucât ambele semifinale s-au încheiat cu un meci de egalitate - Evtimov și Gyurov s-au impus peste Milen Dimitrov și Dimitar Dimov cu 4: 2 2: 4 10: 4, iar Mihailov și Vladimirov l-au transformat pe Nikola Dimitrov și Dimitar Angelov cu 1: 4 5: 4 (3) 10: 3.

Lanțul național de tenis 17+, organizat de gazdele Santa Marina și SC Dema cu sprijinul Federației Bulgare de Tenis, include un total de cinci turnee în 2016 - două la Sozopol și trei la Sofia. Primii doi din clasamentul final al lanțului, precum și unul dintre jucătorii de tenis care au participat la toate cele cinci turnee, vor câștiga premii speciale de la sponsorul general „FairPlay International” - sărbători în complexul „Sf. Ivan Rilski” din Bansko la începutul anului 2017.

Lanțul 17+ își propune să creeze condiții pentru performanța foștilor și actualilor sportivi, al căror nivel de joc și angajamente sociale nu le permite să participe în mod regulat și cu succes la turneele din calendarul național și internațional al BFT. Jucătorii de tenis, indiferent dacă sunt foști sau actuali profesioniști, amatori, veterani, antrenori etc., care au peste 17 ani, nu au un clasament în clasamentul mondial ATP la simplu și se află în afara primelor 24 din clasamentul național. pentru bărbați singuri.

Satul de vacanță Santa Marina - parte a lanțului hotelier FPI Hotels & Resorts, care s-a impus în mod convingător ca un brand hotelier de prestigiu - a devenit centrul tenisului în acest weekend. Înainte de începerea turneului de circuit de peste 17 ani, turneul internațional masculin „Cupa Santa Marina” s-a încheiat cu un fond premiat de 10.000 de dolari din calendarul Federației Internaționale de Tenis ITF, în care spaniolul David Perez Suns l-a învins pe Alexander Lazov în finală . Complexul a găzduit și un turneu pentru amatori din lanțul „Weekend Tour”, precum și un turneu jurnalistic de tenis.